Nkunda wróci do Konga?

afryka.org Wiadomości Nkunda wróci do Konga?

Lider kongijskich rebeliantów z ludu Tutsi, Laurent Nkunda, wróci do Demokratycznej Republiki Konga (DRK). Nkunda został aresztowany pod koniec stycznia br., w czasie wspólnej ofensywy wojsk DRK i Ruandy.

Dotychczas DRK i Ruanda zachowywała się wobec siebie wrogo, a kością niezgody pozostawało ugrupowanie Nkunda, wspierane przez Kigali. Z kolei Kinszasa była oskarżana o sprzyjanie rebeliantom z ludu Hutu, którzy schronili się we wschodniej części DRK po wyparciu ich z Ruandy, gdzie władze przejęli Tutsi.

W styczniu br. obie strony sporu postanoiwły rozwiązać kwestię rebelianckich oddziałów. Ruandyjczycy pomogli schwytać Nkunda, którego wcześniej wspierali, zaś Kongijczycy rozpoczęli akcje przeciwko Hutu.

Po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych DRK i Ruandy, Ruandyjczycy zgodzili się przekazać schwytanego przez nich Nkunda stronie kongijskiej. Pomimo, że Nkunda jest Tutsi, to jest także obywatelem DRK. Szczegóły dotyczące przekazania Nkunda stronie kongijskiej zostaną ustalone wprzez specjalne zespół, w któym znajdują się przedstawiciele rządu DRK i Ruandy. Póki co Nkunda przebywa w domowym areszcie w Ruandzie. Nie wszyscy jednak wierzą, że ruandyjski prezydent, Paul Kagame, będzie chciał wydać Kongijczykom swojego dawnego towarzysza broni, który pomógł mu pokonać Hutu, dokonujących rzezi Tutsi w 1994 roku.

Nkunda jest oskrażany o zbrodnie wojenne. Przez ostatnie lata działał na wschodzie DRK.

ostro

Przeczytaj więcej o generale Nkunda!

 Dokument bez tytułu