Niszczą domy na Madagaskarze

afryka.org Wiadomości Niszczą domy na Madagaskarze

Władze Antananarivo, stolicy Madagaskaru, zamierzają zniszczyć 137 domów. Ma to związek z nadchodzącymi Mistrzostwami Krajów Oceanu Indyjskiego.

Odbędą się one właśnie na Madagaskarze w dniach 9-19 sierpnia br. Obok malgaskich sportowców wezmą w nich udział zawodnicy z Komorów, Majotty, Mauritiusa, Reunionu i Seszeli. Będą oni rywalizować w kilku dyscyplinach – boksie, kolarstwie, lekkoatletyce i pływaniu.

Domy, których zburzenie planuje zarząd stolicy, znajdują się w dzielnicy Ampefiloha. Zdaniem władz Antananarivo zostały wybudowane nielegalnie. Jednak najważniejszym argumentem, o którym te władze milczą, jest ich lokalizacja naprzeciwko pływalni olimpijskiej. Ich zdaniem szpecą one "krajobraz".

Decyzja o zburzeniu 137 domów uderzy w najbiedniejszych mieszkańców stolicy. To do nich należą planowane do natychmiastowej rozbiórki domy. A to jeszcze nie koniec. Przewiduje się kolejne.

To nie pierwszy raz, kiedy władze malgaskiej stolicy niszczą domy jej mieszkańców kierując się nie tyle brakiem zgody na budowę, co „względami estetycznymi”. Rozbiórki w Antananarivo rozpoczął obecny prezydent Madagaskaru, Marc Ravalomanana, który przystąpił do porządkowania stolicy jako jej burmistrz. Tę politykę kontynuują jego następcy.

(kofi)

 Dokument bez tytułu