Nigeryjsko-chińska inwestycja w ropę

afryka.org Wiadomości Nigeryjsko-chińska inwestycja w ropę

Nigeryjska firma naftowa NNPC podpisała wart 23 miliardów dolarów kontrakt z chińską korporacją China State Construction Engineering Corporation (CSCEC). Efektem współpracy obu firm ma być wybudowanie 3 nowych rafinerii i kombinatu paliwowego w Nigerii, które zwiększą możliwości przetwarzania ropy naftowej o 750 tysięcy baryłek dziennie.

Dwie państwowe firmy deklarują, że będą wspólnie poszukiwać źródeł finansowania i kredytów ze strony banków oraz chińskiego rządu. NNPC ma nadzieję, że budowa nowych rafinerii obniży konieczność importu przez Nigerię produktów rafinowanych.

Nigeria jest 12 co do wielkości wydobywcą i 8 co do wielkości eksporterem ropy na świecie. Mimo to, z powodu usterek i złego zarządzania rafineriami, 85% paliwa w kraju pochodzi z importu. Tę sytuację mają poprawić rafinerie wybudowane w ramach umowy z Chińczykami – w okręgach Bayelsa, Kogi i Lagos. Rząd nigeryjski podkreśla, że zagraniczni inwestorzy najpierw powinni zainwestować w rozbudowę nigeryjskiej infrastruktury wydobywczej i rafineryjnej, zanim zaczną korzystać z bogatych złóż ropy w tym kraju.

maru

 Dokument bez tytułu