Nigeryjski szkoleniowiec Chelsea

afryka.org Wiadomości Sport Nigeryjski szkoleniowiec Chelsea

Po niespodziewanym odejściu Raya Wilkinsa ze stanowiska drugiego trenera Chelsea Londyn, nowym asystentem Carlo Ancellotiego został Michael Emenalo. Dla tego byłego reprezentanta Nigerii praca w takim klubie, jak mistrz Anglii to niesamowita szansa i okazja.

W ostatnim czasie piłkarscy kibice przyzwyczaili się do tego, że do Premiership hurtem trafiają czołowi zawodnicy z Czarnego Lądu. Teraz wreszcie jest i szkoleniowiec. Emenalo ma pomagać Ancellotiemu. To były reprezentant „Super Orłów”. Z kadrą Nigerii występował na mistrzostwach świata w Stanach Zjednoczonych w 1994 roku. Grał tam razem m.in. z Samsonem Siasią, który nie tak dawno został nowym szkoleniowcem Nigeryjczyków.

To nowe pokolenie trenerów, świetnie znających trendy i realia panujące w światowej piłce, może pomóc w wydźwignięciu z kryzysu nie tylko piłki w Nigerii, ale też w jeszcze lepszym rozwoju futbolu na Czarnym Lądzie. To czego ten kontynent potrzebuje, myślę tu oczywiście o piłce nożnej, to mocna kadra szkoleniowa. Taka, która spowoduje to, że nie będzie się szukać marnej klasy trenerów w Europie czy innych częściach świata, a postawi się głównie na swoich. O to apelują zresztą byłe gwiazdy afrykańskiej piłki, jak Kalusha Bwalya, Roger Milla, Jomo Sono czy pochodzący z Senegalu Patrick Vieira.

Jeśli chodzi o samego Emenalo, to ma on 45 lat. Grał w piłkę w klubach z USA, Belgii, Niemiec czy Izraela. W Chelsea ostatnio zajmował się skautingiem. Teraz po części będzie odpowiadał za to co dzieje się w pierwszym zespole ze Stamford Bridge.

Michał Zichlarz,
Afrykagola.pl

 Dokument bez tytułu