Nigeryjka i jej brytyjski debiut w Polsce

afryka.org Kultura Książki Nigeryjka i jej brytyjski debiut w Polsce

Helen Oyeyemi należy do najmłodszego pokolenia pisarzy brytyjskich. Urodziła się w Nigerii w roku 1983, ale przeprowadzka rodziców do Wielkiej Brytanii sprawiła, że poznała atmosferę Londynu już we wczesnym dzieciństwie. Jako młoda dziewczyna, jeszcze w szkole średniej, napisała uznaną powieść Mała Ikar, która szybko została doceniona oraz zaprezentowana przez BBC i trafiła na listę finalistów British Book Award. W Polsce ukazał się jej brytyjski debiut „Mała Ikar”.

Mała Ikar to historia ośmioletniej Jessamy Harrison – pół Nigeryjki, pół Angielki. Jess nie ma przyjaciół, jest nad wiek dojrzała, a najlepiej się czuje, siedząc w szafie, pisząc haiku albo czytając Szekspira. Czasami jednak, kiedy świat ją przerasta, broni się przed nim krzykiem.

Zmartwieni rodzice wywożą ją z Anglii do Nigerii – ojczyzny matki. Tam dziewczynka spotyka tajemniczą TillyTilly – swoją rówieśniczkę, która wie o niej wszystko i jest niewidoczna dla innych. Kiedy rodzice zabierają Jess z powrotem do domu, Tilly również pojawia się w Londynie. W Anglii przyjaciółka przestaje być jednak miłą towarzyszką zabaw. Odkrywa przed Jess przerażający sekret, ujawnia swoje okrutne zdolności magiczne.

Mała Ikar jest liryczną, a jednocześnie mroczną i wstrząsającą opowieścią o bliźniaczych duszach, lękach i demonach, o smutnej i bolesnej samotności dziecka dorastającego między kulturami.

O talencie literackim Oyeyemi napisano:

„Niezwykła i wzruszająca pierwsza powieść Oyeyemi … Elementy realizmu magicznego – przywołujące na myśl Bena Okri – są tutaj wykorzystane w celu dodania światła jak i cienia do dobrze zaobserwowanej ludzkiej historii.”

Sunday Telegraph

„W tej wspaniałej powieści, Oyeyemi przedstawia poruszające studium różnic kulturowych i emocjonalnego wyalienowania”

Guardian

Oyeyemi poza pisaniem bierze aktywny udział w akcjach humanitarnych w Afryce, co pozwala jej zapoznać się z problemem przemocy, brutalnych aborcji, biedy, głodu i braku poszanowania godności ludzkiej.

Oyeyemi jest też autorką dwóch dramatów „Junipers Whitening” i „Victimese”. Jej najnowsza powieść „The Opposite House” ukaże się w Wielkiej Brytanii już 7 maja.

(British Council, WAB)
 

 Dokument bez tytułu