Nigeryjczycy w rankingu 100 najbardziej wpływowych ludzi „Time“

afryka.org Wiadomości Nigeryjczycy w rankingu 100 najbardziej wpływowych ludzi „Time“

W tegorocznym rankingu magazynu Time znalazło się aż pięciu Nigeryjczyków.

Pierwszym z reprezentantów Nigerii jest znakomita pisarka Chimamanda Ngozi Adichie. Jest ona autorką 5 książek, które zostały dotąd przetłumaczone na 30 języków. Jej książka Half of a yellow sun została wybrana książką roku przez magazyn Time, a Americanah jest jedną z 10 najlepszych książek roku wg magazynu New York Times. Obecnie  trwają prace nad ekranizacją Americanah – film zostanie wyprodukowany przez Brada Pitta, a zagra w nim Lupita Nyong’o.  O Adichie głosno było także za sprawą wykładu We should all be feminists, który stał sę inspiracją dla Beyonce do napisania utworu ***Flawless.

 

Kolejną osobą na liście Time jest nowo wybrany prezydent Nigerii Muhammadu Buhari. Jest on absolwentem elitarnych szkół wojskowych oraz generałem. W 1983 roku stał na czele junty wojskowej, której udało się obalić rząd Shenu Shagariego. W tym roku Buhari pokonał dotychczas urzędującego prezydenta Goodlucka Jonathana w wyborach prezydenckich. To pierwszy raz w historii Nigerii, gdy opozycja przejęła władzę w demokratycznych wyborach. Obecnie Buhari stoi przed ciężkim zadaniem przewodzenia krajowi, targanemu etnicznymi i religijnymi konfliktami.

 

Chris Ofili jest Nigeryjczykiem, urodzonym w Wielkiej Brytanii, a obecnie mieszkającym w Trynidadzie. Jest niezwykle utalentowanym malarzem, od najmłodszych lat zdobywającym uznanie na całym świecie. Ofili został laureatem nagrody Turnera. Reprezentował Wielką Brytanię na 50. Biennale w Wenecji. Jego prace No Woman, No Art, African Mary czy The Holy Virgin Mary budzą jednocześnie zachwyt i kontrowersje na całym świecie. Ofili w swojej twórczości porusza tematy polityczne, nawiązuje do kultury miejskiej, hip-hopu oraz swojej afrykańskiej tożsamości.

 

Obiageli Ezekwesili jest byłą minister edukacji i jedną z liderek ruchu Bring Back Our Girls, założoną w odpowiedzi na porwanie 200 dziewczynek z Chibok przez Boko Haram. To dzięki Ezekwesili o zdarzeniu zrobiło się głośno na całym świecie, a protesty ogarnęły media społecznościowe.

 

W rankingu pojawił się także jeden z najbardziej brutalnych mordeców Abubakar Shekau. To on przewodzi Boko Haram w morderstwach i porwaniach w nigeryjskich szkołach, kościołach, a nawet meczetach, w których głoszona nauka nie zgadza się z interpretacją Koranu przez Boko Haram. Ocenia się, że Shekau jest odpowiedzialny za śmierć ponad 10 000 osób.

 


Karolina Drejerska

 Dokument bez tytułu