Nigeria: Lagos skutecznie walczy z AIDS

afryka.org Wiadomości Nigeria: Lagos skutecznie walczy z AIDS

Kolejne dobre wieści napływają z krajów, które postanowiły wypowiedzieć wojnę HIV/AIDS. Tym razem ma się czym pochwalić Nigeria, bowiem nigeryjskie Lagos odnotowuje pierwsze sukcesy.

Władze Lagos poinformowały, że liczbę osób żyjących w wirusem HIV, szacuje się na niewiele powyżej 3 procent. Jest to ogromny sukces, ponieważ podobne badania wykonane niemal dziesięć lat temu wykazały, że nosicieli było ponad dwa razy więcej.

Co jest kluczem do zatrzymania epidemii HIV/AIDS?

Jak twierdzi doktor Idris Jide, cały sekret tkwi w edukacji i zapobieganiu. – „Prawdopodobnie sukces byłby niemożliwy, gdyby nie było darmowych poradni dla osób zarażonych, możliwości zrobienia bezpłatnych badań w każdym szpitalu oraz udzielanej terapii antyretrowirusowej. Bardzo pomaga nam również rząd i Lagos State HIV/AIDS Control Agency. W jej kompetencji jest sponsorowanie leków oraz udzielanie mikro kredytów, które pozwalają żyć w normalnych warunkach osobom dotkniętym HIV/ AIDS.

Warto również odnotować, że edukacja na temat HIV/AIDS odnosi w Nigerii zamierzone skutki. Ponad 97 procent młodych obywateli słyszało o wirusie, a 94 procent ma bardzo dużą wiedzę na jego temat.

Nigeria wciąż jest jednym z krajów, w którym od 1 do 12 procent ludzi – w zależności od regionu – musi żyć z HIV. Miejmy nadzieję, że Nigeria wkrótce dołączy do Gabonu i Ugandy – państw z odsetkiem zarażonych nie przekraczającym dziecięciu procent.

Maciek Bartoś

 Dokument bez tytułu