Nigeria: Do więzienia za 86 żon

afryka.org Wiadomości Nigeria: Do więzienia za 86 żon

Nigeryjczykowi, który ma 86 żon nie jest lekko, ale nie dlatego, że ma tak wiele kobiet na utrzymaniu, tylko z powodu decyzji sądu islamskiego, który kazał mu rozwieść się z nimi . Za brak rozwodu, 84-letni Mohammadu Bello Abubakar został właśnie aresztowany.

Odyseja Bello Abubakara zaczęła się w sierpniu. Najpierw serwis BBC doniósł o tym, że Nigeryjczyk ze stanu Niger, ma 86 żon. Bello Abubakar przyznał w wywiadzie BBC, że ma ze swoimi zonami aż 107 dzieci i jest w stanie utrzymać tak dużą rodzinę, tylko dzięki pomocy Allaha. Nie widział też nic złego w posiadaniu aż tylu żon, bo jego zdaniem islam nie nakłada ograniczeń.

Z opiniami Bello Abubakara nie zgodził się islamski sąd i kazał Nigeryjczykowi odprawić swoje żony i zostawić przy sobie tylko cztery z nich, zgodnie z islamskim prawem. W stanie Niger, gdzie większość mieszkańców wyznaje islam, obowiązuje surowe prawo szariackie. Sąd, który aresztował grozi Abubakarowi karą śmierci. Jednak oskarżony o wielożeństwo, twierdzi, że nigdzie w Koranie nie ma informacji o tym, że posiadanie więcej niż czterech żon, powinno być karane.

Na razie swoją pomoc zadeklarowała federacja nigeryjskich organizacji pozarządowych, obiecując organizację grupy prawników, do obrony Nigeryjczyka. Prawników będzie tyle co żon oskarżonego.

ostro

 Dokument bez tytułu