Niespokojny Ogaden

afryka.org Wiadomości Niespokojny Ogaden

Somalijscy rebelianci z należącego do Etiopii regionu Ogaden, zamieszkanego przez grupy etniczne spokrewnione z Somalijczykami, rozpoczęli nową ofensywę.

Jeśli dać wiarę rebelianckim źródłom informacji, ofensywa przyniosła już pierwsze rezultaty. Rebelianci mieli zająć siedem miast, zajmowanych dotąd przez siły rządowe. Ofensywa miała rozpocząć się 10 listopada br. Biorą w niej udział tysiące rebeliantów należących do Narodowego Frontu Wyzwolenia Ogadenu (ang. Ogaden National Liberation Front – ONLF). Zajęcie siedmiu miast w Ogadenie zajęło ONLF dwa dni. W ciężkich walkach zginęło wielu etiopskich żołnierzy – podkreślają rebelianci. W ręce sił ONLF trafiło tez wiele wojskowego sprzętu. Rebeliantów powitali z radością mieszkańcy wyzwolonych miast. Tyle na ten temat oświadczenie, które przekazali mediom rebelianci. Addis Abeba nie komentuje tych doniesień.

ONLF powstał w 1984 roku. Front chce niepodległości dla Ogadenu, w którym znajdują się złoża ropy naftowej. Jednak głównym powodem ogadeńskiego buntu jest marginalizacja tego regionu przez etiopskie władze. Poprzedni atak na etiopskie wojska miał miejsce w 2007 roku. Rebelianci zaatakowali instalacje należące do chińskiej firmy poszukującej za zgodą etiopskiego rządu ropy naftowej w Ogadenie.

Dwa lata temu to Etiopczycy byli zwycięzcami. W ofensywie przeciwko ONLF skutecznie osłabili rebeliantów. Jak się okazuje, ONLF znów jest silny i przystąpił do działania. Czy to jednak wystarczy? Nie wiadomo też jaką rolę w obecnej ofensywie odgrywają siły, które walczą z somalijskim rządem tymczasowym, biorąc pod uwagę fakt, że Etiopczycy są ich największymi wrogami.

lumi

 Dokument bez tytułu