Niepodległość dla Południa

afryka.org Wiadomości Niepodległość dla Południa

Prezydent Salva Kiir z południowgo Sudanu chce niepodległości Południa. Podtrzymywanie jedności Sudanu jest jego zdaniem zagrożeniem.

Jedność kraju zagraża przede wszystkim Sudańczykom z Południa, którzy w jednym państwie byliby traktowani jak obywatele drugiej kategorii. Kiir chce to zmienić, i chociaż oficjalnie współrządzi Sudanem, wie, że dopóki stolica kraju jest w Chartumie, animistyczno-chrześcijańskie Południe nie może liczyć na równe traktowanie. Szansą na secesję będzie referendum planowane na 2011 rok.

Po 22-letniej wojnie domowej Kiir nie ma złudzeń. Muzułmańska i arabska Północ jest utożsamiana z traktowaniem Sudańczyków z Południa jako niewolników, podporządkowanych mieszkańcom Północy. Dlatego tylko ogłoszenie pełnej niepodległości przez Południe, a nie autonomii w jednym państwie z Północą jak dzieje się teraz, zagwarantuje południowym Sudańczykom prawdziwą wolność – twierdzi Kiir.

Obecnie w Sudanie trwa rejestracja wyborców w pierwszych wyborach do sudańskich władz, które odbędą się w kwietniu 2010 roku. Jednak to największe wyzwanie czeka Sudańczyków w 2011 roku. Wybory i referendum odbędą się w związku z postanowieniami porozumienia z 2005 roku, kończącego wojnę domową między Północą a Południem.

lumi

 Dokument bez tytułu