niepewny los afrykańskich słoni

afryka.org Bez kategorii niepewny los afrykańskich słoni

Znowu ludzie namieszali w świecie zwierząt !

  W RPA słonie znalazły azyl –  uznano za zwierzęta „żyjące w zorganizowanej strukturze społecznej i zdolne do komunikowania się  miedzy sobą”. I było by wszystko dobrze : wstrzymano handel kością słoniową , tym samym zabijanie słoni a  w wielu krajach objęto je ochroną i zamknięto w rezerwatach .  Słonie rosły w siłę i liczebność, a że potrzebują blisko 180 kg pożywienia dziennie , zamieniają busz i podmokłe lasy w sawannę- ogołacając je z drzew. Wg naukowców naruszają strukturę ekosystemów. W północnej  Botswanie  , w Zimbabwe . żyje kilkadziesiąt tysiecy słoni. Czyżby więc scenariusz, który znamy z lat  dziewięćdziesiątych miał się zrealizować:

 

„Za helikopterem unoszącym się  w chłodnym wieczornym powietrzu ciągną stada sepów. Pilot nadlatuje nad słonie od tyłu, nisko nad ich grzbietami, by snajper na pokładzie mógł celować w głowy. Zazwyczaj wystarcza jeden strzał . Na pierwszy ogień pójdzie przywódczyni stada . Następnie padają młodsze samice i ich dzieci, które w panice tłoczą się  wokół ciała przewodniczki. Wszystkie muszą zginąć,  żaden ze słoni nie potrafiłby normalnie funkcjonować po stracie najbliższych towarzyszy. Tuż po ataku z powietrza  do stada dżipami  podjeżdża ekipa, która dobija  nieliczne ocalałe zwierzęta . Skóra, mięso  i kły trafia do rzeźni w południowoafrykańskim Parku Narodowym Krugera. Dla padlinożerców  pozostają zakrwawiona ziemia i stosy wnętrzności. ”(*)

 

O losie słoni  afrykańskich w najbliższych latach za tydzień. Wygląda jednak  na to ,że zostało im mało czasu . We wszystkich rozważaniach  naukowców  pojawia się  najczęściej prognoza : likwidacja stad(  opis jak  wyżej) lub zamknięcie sztucznych wodopojów na terenach parków narodowych (!) –ponoć najbardziej  humanitarna metoda eliminacji słoni( już praktykowana np. w Zimbabwe). Pozostałe rozwiązania  są nieekonomiczne (!) czytaj kosztowne. Oczywiście jak zwykle w takich przypadkach jest jeszcze jeden aspekt ważny dla słoni –polityka ! Może dzięki niej opóźni się masakra rodzin słoni do 2010 roku( Mistrzostwa  Świata w piłce nożnej w RPA a opinia społeczna). O wszystkich, może prawie wszystkich  meandrach wokół życia  słoni  wkrótce. Zapraszam  też do dyskusji.

(*) Karen E. Lange -Miara desperacji,NATIONAL GEOGRAPHIC nr9/2008

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Dokument bez tytułu