“Niebo Afryki” – Adam i Władysław Rybiński o Tuaregach

afryka.org Polecamy „Niebo Afryki” – Adam i Władysław Rybiński o Tuaregach

Jest takie miejsce na ziemi, gdzie mężczyźni noszą miecze i włócznie, gdzie kobiety opisują w pieśniach czyny bohaterów, a sprzeniewierzenie się zasadom honoru grozi wykluczeniem ze społeczności. Np. za brak odwagi lub szacunku dla starszych – kobiety mogą wydać zakaz wstępu na najważniejszą uroczystość roku – która jest jednocześnie turniejem poetyckim i rycerskim.

Takie prawa, obyczaje i sytuacje mają miejsce do dziś w Afryce, na pustyni w Nigrze u Tuaregów. Utrzymuje się tam hierarchia stanowa – nosząca miecze szlachta organizuje i prowadzi karawany przewożące przez pustynie drogocenną sól.

Inne obyczaje panują u pasterskich Bororo, dla których krowy o długich rogach, stanowiące ich majątek i źródło utrzymania są przedmiotem dumy i satysfakcji. Mają swoje imiona, traktowane są jak domownicy, otoczone miłością, opiewane w wierszach i pieśniach.

Jest to obraz Afryki odbiegający od tego, jaki na co dzień przynoszą nam media. Nie ma w nim opisu wojen, nędzy i chorób. Jest uczucie zachwytu dla piękna i różnorodności świata.

Takimi właśnie odczuciami obdarują nas bohaterowie audycji Adam Rybiński – etnograf-afrykanista i jego syn Władysław – autor filmów dokumentalnych, które powstały w czasie ich wspólnych wyjazdów do Afryki. Jeden z nich miał miejsce w grudniu ubiegłego roku – a gdy nadeszły Święta Bożego Narodzenia – dzielili się opłatkiem i śpiewali kolędy pod gołym niebem na środku pustyni. Podobno w nocy panuje tam niezwykła cisza, w której słychać przesypywanie się piasku, a rozgwieżdżone niebo jest tuż, na wyciągnięcie ręki.

Zapraszamy na prezentację reportażu połączoną z wizualizacją. Autorem prezentacji jest reżyser Władysław Rybiński.

Kiedy: 02. 08. 2007. godzina 19.00; Gdzie: ArtPark – letnia scena Domu Kultury Sródmiescie na dziedzincu Muzeum Wojska Polskiego – Aleje Jerozolimskie 3 w Warszawie

Władysław Rybiński

 Dokument bez tytułu