Nie żyje André P. Brink

afryka.org Kultura Książki Nie żyje André P. Brink

W piątek zmarł André P. Brink, jeden z najwybitniejszych południowoafrykańskich pisarzy.

André P. Brink był pisarzem, dramaturgiem, tłumaczem i wykładowcą. To jedna z czołowych postaci ruchu literackiego Die Sestigers, który zakładał walkę z apartheidem przy użyciu afrikaans – języka uważanego wówczas za język opresji. Do Die Sestigers należeli również m.in. Breyten Breytenbach i Ingrid Jonker.

Brink jest autorem ponad 20 powieści, które zostały przetłumaczone na ponad 30 języków. W języku polskim ukazały się trzy z nich: „Tamta strona ciszy“, „Zanim zapomnę“ i „Sucha biała pora“. Ta ostatnia doczekała się filmowej adaptacji, w której zagrali Marlon Brando, Susan Sarandon, Donald Sutherland i Zakes Mokae. Ponieważ głównym tematem powieści Brinka były rasizm, prześladowanie oraz brutalność i niesprawiedliwość apartheidu, jego książki były zakazane przez władze.

Pisarz jest autorem zbioru esejów politycznych „Reinventing a continent“, do którego przedmowę napisał sam Nelson Mandela. W 2009 roku Brink wydał autobiografię „A Fork in the Road“.

„An instant in the wind“, „Rumours of rain“ i ostatnia książka Brinka „Philida“ nominowane były do Nagrody Bookera. Pisarz był dwukrotnie nominowany do Commonwealth Writers Prize. Był także laureatem French Prix Medicis Etranger. W 2006 roku prezydent Thabo Mbeki wyróżnił Brinka Orderem Ikhamanga. 

Brink zdobył uznanie międzynarodowych organizacji broniących praw człowieka za swoje zaangażowanie w walkę z apartheidem. W 1992 roku pisarz otrzymał Monismanien Award for Human Rights.

Brink zmarł w samolocie, którym wracał z Belgii. Otrzymał tam tytuł doktora honoris causa na Katolickim Uniwersytecie w Lowanium. Miał 79 lat.

 

Karolina Drejerska

 Dokument bez tytułu