Nie wierzą w gaz pieprzowy

afryka.org Wiadomości Nie wierzą w gaz pieprzowy

Kameruńscy rolnicy wątpią w skuteczność gazu pieprzowego w odstraszaniu stad słoni niszczących ich uprawy. Takie rozwiązanie problemu proponuje im ONZ.

Teraz przerażeni stadami słoni grasującymi wokół wiosek i niszczących plony, rolnicy często sięgają po broń i zabijają zwierzęta. Jednak ONZ-towska agenda ds. Żywności i Rolnictwa zwraca uwagę, że powinno się wykorzystywać, inne, mniej tragiczne w skutkach metody odstraszania zwierząt – na przykład gaz pieprzowy lub plastikowe pistolety, z których można strzelać do słoni piłeczkami pingpongowymi wypełnionymi ostrym chilli.

Pomysły te jednak wydają się dość groteskowe, biorąc pod uwagę nieprzewidywalność słoni oraz ich dobrą pamięć. Anstasie Eyenga Nanou, 34-letnia farmerka z Yaounde jest sceptyczna: „Boją się agresji słoni i tego, że będą się chciały mścić. Poza tym kto mi doradzi, ile papryki powinnam użyć, aby odstraszyć całe stado atakujących słoni?”

Inny farmer, Besong Godwin, zgadza się z pozostałymi: „Kiedy stajesz oko w oko ze słoniami, one od razu wiedzą czy jesteś ich wrogiem. Widziałem myśliwych zabitych przez słonie w naszej okolicy. Żaden spray pieprzowy tu nie pomoże”.

Kameruńczycy uważają, że jedynie sadzenie gęstych drzew wokół pól może powstrzymać słonie przed niszczeniem upraw. Według szacunków, zniszczenia powodowane przez słonie kosztują każdego farmera średnio 510 dolarów rocznie. Słonie są w Kamerunie pod ochroną państwa, jednak farmerom nie wypłaca się żadnych odszkodowań za poniesione straty

maru

 Dokument bez tytułu