Nie musisz być bandytą ani prostytutką

afryka.org Wiadomości Nie musisz być bandytą ani prostytutką

Na większości terytorium Kenii panuje poważny niedobór żywności. Nowy program pomocowy skierowany do kenijskich kobiet, które bieda, susza, konflikty i głód zmusiły do prostytucji, ma im ułatwić znalezienie innego zatrudnienia i pomóc w powrocie do normalnego życia.

Na razie, realizowany przez kilka organizacji charytatywnych program jest w fazie pilotażowej – udało się objąć opieką 30 kobiet, które przechodzą szkolenia zawodowe, mające w przyszłości pomóc im w podjęciu legalnej, bezpiecznej pracy. Dodatkowo, ufundowano małe granty pieniężne (w sumie 16,5 tys.dolarów) dla 115 młodych kobiet i mężczyzn, które mają pomóc im w rozwijaniu umiejętności i poszerzyć ich możliwości legalnego zarobkowania.

Twórcy programu mają nadzieję, że uda im się odpowiedzieć zarówno na kwestie społeczne, jak i zdrowotne – obniżając liczbę osób uprawiających prostytucję, ale też takich, które z biedy zostają złodziejami, czy napadają na ludzi dla pieniędzy.

„Dziewczyny nie mogą kraść czy zabijać – prędzej użyją swojego ciała, aby wesprzeć finansowo rodzinę – mówi 17-letnia Fatuma, która została objęta programem. „Po tym jak urodziłam dziecko, pojechałam do Isiolo i tam pracowałam na ulicy, żeby moje dziecko miało co jeść. Teraz, za pieniądze z grantu planuję kupić maszynę do szycia – będę projektować i szyć ubrania dla kobiet. Jestem pewna, że w ten sposób uda mi się utrzymać moją rodzinę. Jestem już zmęczona życiem na ulicy” – dodaje.

maru, IRIN

 Dokument bez tytułu