Nie mogą się wycofać

afryka.org Wiadomości Nie mogą się wycofać

Wycofanie się Etiopii z Somalii doprowadzi do katastrofy – ostrzega przewodniczący komisji Unii Afrykańskiej (UA) Alpha Oumar Konare. Może temu zapobiec uzupełnienie kontyngentu sił pokojowych UA w tym kraju (Amisom).

Przewidywano, że siły Amisom będą liczyć 8000 żołnierzy. Jednak do tej pory do Somalii przybyło zaledwie 1500 Ugandyjczyków, ale i ci zamierzają się wycofać. Jeżeli w tym samym czasie zabraknie też Etiopczyków, którzy wspierają somalijski rząd niezależnie od wojsk UA, powstanie niebezpieczna luka. Zdestabilizuje ona sytuację w tym kraju i pozbawi Somalii szansy na trwały pokój.

Konare ostrzegł także Etiopię, aby nie starała się wpływać na sytuację polityczną w tym kraju, bo to może uniemożliwić dialog pomiędzy stronami somalijskiego konfliktu. Etiopczycy są traktowani przez wielu Somalijczyków jako najeźdźcy.

Wyjściem z tej sytuacji może być wzmocnienie Amisom poprzez przysłanie kolejnych żołnierzy, którzy mogliby zastąpić etiopskie wojska. Zadanie jest o tyle trudne, że wcześniejsze próby przywrócenia pokoju w Somalii skończyły się klęską.

Etiopia pomogła somalijskiemu rządowi zdobyć władzę w południowej i środkowej Somalii oraz pokonać islamistów, którzy po pierwszej klęsce wzniecili kolejną rewoltę na ulicach stołecznego Mogadishu. Pomimo tego sytuacja w Somalii wciąż pozostaje bardzo napięta i bez etiopskiej pomocy niemożliwa do opanowania.

Komentując wypowiedź Konare, etiopski premier Meles Zenawi obiecał, że jego wojska pozostaną do chwili, kiedy do Somalii dojadą brakujący żołnierze Amisom.

(lumi)

 Dokument bez tytułu