Nie masz cwaniaka

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej Nie masz cwaniaka

Po raz pierwszy warszawskim cwaniakiem w tej piosence została kobieta. W rolę bohatera szlagieru o cwaniaku wcieliła się Ifi Ude, która swoim niezwykłym głosem, nadała temu legendarnemu utworowi nowe brzmienie.

Jak mówi sama Ifi, rewelacyjna wokalistka, nigeryjsko-polskiego pochodzenia: “Afrocwaniak” to Afrykanin, który przyjeżdża do Warszawy i musi w niej przetrwać. Zmierzyć się z nowym, dużym miastem, z nową kulturą, barierą językową.

„Nie masz cwaniaka” w nowym afro-warszawskim wydaniu nie aspirował do bycia kalką oryginału. Autorzy teledysku i muzyki świadomie odeszli od tej wersji, którą mógł zaśpiewać tylko „syn warszawskiej ulicy”, Stanisław Grzesiuk. „Nie masz cwaniaka” w wersji zrealizowanej w ramach projektu Fundacji „Afryka Inaczej” ma pokazać wielokulturową Warszawę, jej nowych mieszkańców z różnych stron świata, ale też przypomnieć o uroku Pragi, jednej z tych dzielnic, które przetrwały trudny czas wojny i zachowały, niestety coraz częściej odchodzący w zapomnienie, klimat dawnych lat.

Wszystkie trzy teledyski muzycznie przygotował, skomponował i nagrał Pako Sarr. Pako specjalnie nie słuchał wcześniej oryginałów, aby nimi się nie sugerować. Chciał stworzyć własną interpretację muzyczną i zaadaptować słowa na jej potrzeby. Powstały zupełnie nowe szlagiery. Rezultatem jest m.in. „Nie masz cwaniaka”, który mamy nadzieję, stanie się jednym z przebojów Warszawy tu i teraz.

W teledysku wystąpili mieszkańcy Pragi, którym bardzo dziękujemy za okazaną pomoc, Sylwester Kozera, Buba Kuyateh, Mamadou Diouf, Pako Sarr i Ifi Ude, której głos słyszymy też w piosence. Za kamerą stał Piotr Grawender, nasz operator i reżyser. Pomagała Ula Frąckiewicz. Autorem pomysłu na teledysk jest Paweł Średziński.

Obejrzyj!

Pobierz i posłuchaj.

Teledysk powstał dzięki wsparciu finansowemu m. st. Warszawy.

 Dokument bez tytułu