NIE dla poligamii!

afryka.org Wiadomości NIE dla poligamii!

Koniec z wielożeństwem – obwieszcza przywódca nigeryjskich anglikanów, arcybiskup Peter Akinola. W liście do swoich wiernych przedstawił swój punkt widzenia na poligamię, do którego mają dostosować się wierni Kościoła anglikańskiego.

Akinola wezwał do zerwania z tradycją posiadania wielu żon. Jego zdaniem stoi to w sprzeczności z nauką chrześcijańską. Jednak dotychczas praktyka Kościoła anglikańskiego w Nigerii wyglądała zupełnie inaczej. Poligamistom zezwalano na funkcjonowanie we wspólnocie, pod warunkiem, że byli nowo nawróconymi na chrześcijaństwo.

Teraz to się zmieni. Akinola twierdzi, że nie można „zamykać oczu na biblijny przekaz”. A w nim jest wyraźne wskazanie na życie w związkach monogamicznych.

Inni nigeryjscy duchowni są bardziej sceptyczni. Cytowany przez serwis BBC biskup Ali Buba Lamido jest przekonany, że w ten sposób chrześcijaństwo przegra z islamem w pozyskiwaniu nowych wyznawców. Potępienie poligamii, która jest usankcjonowana przez tradycję, zniechęci kandydatów na anglikanów.

Decyzja Akinola może mieć związek z jego sprzeciwem wobec wyświęcania gejów na księży. Zarzucano mu, że z jednej strony potępia homoseksualizm, a z drugiej zezwala na poligamię. Dlatego arcybiskup postanowił uporządkować kwestię wielożeństwa.

W Nigerii żyje 17,5 mln wiernych Kościoła anglikańskiego, co sprawia, że jest to druga co do wielkości wspólnota anglikanów na świecie.

kofi

 Dokument bez tytułu