Nie dadzą sobie rady z Somalijczykami

afryka.org Wiadomości Nie dadzą sobie rady z Somalijczykami

Okazuje się, że niewiele osób wierzy w możliwość pokonania somalijskich piratów prez natowską marynarke wojenną. Tymczasem na wodach Zatoki Adeńskiej wciąż dochodzi do ataków na okręty płynące pod różnymi banderami.

Do akcji, oprócz NATO i Rosji, postanowiły wkroczyć też Indie. Dla tego kraju, droga przez Zatokę Adeńską i dalej Kanałem Sueskim do Europy jest jednym z najważniejszych szlaków morskich. Teraz także indyjskie statki wojenne będą chronić flotę handlową u wybrzeży Somalii.

W sondzie na portalu Afryka.org 71% jej uczestników uznało, że NATO nie poradzi sobie z Somalijczykami. Tylko 25% jest odmiennego zdania. Pamięć o wydarzeniach z lat 90-tych, które mogliśmy obejrzeć na filmie „Helikopter w ogniu”, miała z pewnością wpływ na wynik tej sondy.

Bez względu na to, co myslimy o Somalii, świat nadal nie ma pomysłu na rozwiązanie somalijskiej tragedii, która rozpoczęła się jeszcze w ubiegłym wieku. Na Rogu Afryki wciąż giną ludzie, a watażków, tacy jak piraci atakujący statki na wodach Zatoki Adeńskiej jest coraz więcej.

Tym razem proponujemy inny temat sondy. Czy uważasz, że na polskich stadionach jest obecny rasizm?

Afryka.org

 Dokument bez tytułu