Nie chcemy prezerwatyw

afryka.org Wiadomości Nie chcemy prezerwatyw

Islamscy przywódcy religijni sprzeciwiają się stosowaniu prezerwatyw w północno-wschodniej Kenii. Sytuacja jest na tyle poważna, że jej mieszkańcy nie używają prezerwatyw, a wielu sprzedawców odmawia ich dystrybucji w swoich sklepach. To z kolei zwiększa ryzyko zakażenia wirusem HIV.

Właściciele sklepów uważają prezerwatywy za środek stojący w sprzeczności z ich moralnością. Twierdzą, że jeśli zaczęliby ich sprzedaż, byłoby to jednoznaczne z otwarciem domu publicznego i dopuszczeniem się cudzołóstwa. Stąd prezerwatywy są dostępne tylko w rządowych ośrodkach zdrowia.

Także kobiety z północno-wschodniej Kenii są przekonane, że prezerwatywy to samo zło. W ich opinii kobieta, która pozwala na ich stosowanie jest prostytutką.

Zdaniem islamskich przywódców najpewniejszy sposób na ustrzeżenie się przed zakażeniem wirusem HIV to przestrzeganie zasad ich religii.

W północno-wschodniej Kenii żyje najmniej osób z HIV/AIDS. Jednak eksperci ostrzegają, że niski poziom edukacji seksualnej, może w przyszłości zmienić tę sytuację.

(lumi)

 Dokument bez tytułu