Nawozowa afera

afryka.org Wiadomości Nawozowa afera

To największa afera nawozowa w ostatnich latach. Gangsterzy sprzedawali ubogim rolnikom zamiast nawozu, piasek. Są już pierwsze aresztowania.

Afera miała miejsce w Ghanie. Oszuści sprzedawali rzekomy nawóz w starych workach sygnowanych nazwą norweskiego producenta Yara, którego zakłady znajdują się również w tym afrykańskim kraju. Okazało się jednak, że to nie nawóz, ale zwykły piasek, którym napełniono worki.

Ghańska policja zatrzymała już dwie osoby podejrzane o udział w sprzedaży fałszywego nawozu. Pierwsze aresztowania miały miejsce w Kumasi, gdzie zabezpieczono 500 worków z piaskiem. W większości przypadków piasek pochodził z plaży.

Firma Yara zaapelowała do rolników o ostrożność przy dokonywaniu zakupów u osób oferujących nawozy. W interesie firmy leży rozwiązanie tej sprawy i odbudowa zaufania wśród rolników – oświadczył przedstawiciel Yara.

Nie był to pierwszy przypadek podrabiania nawozów tego producenta. Ghana, której 57 procent dochodu z eksportu generuje rolnictwo, jest ważnym rynkiem zbytu dla producentów nawozów.

p

 Dokument bez tytułu