Senegalska policja przejęła opuszczony statek dryfujący po wodach terytorialnych Senegalu. Funkcjonariusze, którzy weszli na pokład, odnaleźli na nim ponad tonę kokainy.
Jest to największy ładunek przejęty przez senegalskich policjantów. Potwierdza to obawy, że południowoamerykańskie kartele narkotykowe wykorzystują Afrykę Zachodnią jako punkt przerzutowy dla przemycanych do Europy narkotyków.
Senegalczycy trafili na dryfujący po Atlantyku statek w pobliżu Mbour, na południe od Dakaru. Załoga opuściła go, prawdopodobnie po tym, jak zaczął mieć problemy techniczne. Na pokładzie została kokaina, dokumenty i dwa bilety lotnicze z Rio de Janeiro do Bissau.
To właśnie Gwinea Bissau stała się rejonem szczególnej aktywności narkotykowych gangów. Czują się one tam bezkarnie, ponieważ miejscowa policja jest słabo wyposażona i opłacana, co sprzyja przemytowi i korupcji. Nawet jeżeli dojdzie do konfiskaty narkotyków, bardzo często znika ona z policyjnego depozytu.
11 czerwca br. w związku ze sprawą zniknięcia 674 kilogramów kokainy pracę stracił szef policji w Gwinei Bissau, Orlando Antonio Da Silva.
(lumi)