Nakręcą film o Kanu

afryka.org Kultura Film Nakręcą film o Kanu

Jeden z najlepszych piłkarzy Afryki w ostatnim dwudziestoleciu doczeka się filmu o sobie. „The Lionheart” ma się pokazać na ekranach kin w Nigerii i w Europie w połowie roku. Pokazywać i opowiadać jest co, bo przecież Nwankwo Kanu to nietuzinkowa postać światowego futbolu.

Napastnik i kapitan reprezentacji Nigerii był jednym z bohaterów historycznej Olimpiady w Atlancie w 1996 roku. To właśnie wtedy jedenastce z Czarnego Lądu po raz pierwszy udało się wygrać dużą międzynarodową imprezę.

Piłkarz z Owerri ma też na swoim koncie wiele klubowych sukcesów w barwach Ajaxu Amsterdam, Interu Mediolan czy Arsenalu Londyn. Dwukrotnie był wybierany najlepszym piłkarzem Afryki.

W jego karierze nie brakuje też dramatycznych wątków. Po tak udanym występie na igrzyskach lekarze wykryli u niego poważną wadę serca. Groził mu nie tylko rozbrat z futbolem. Zagrożone było jego życie. Na szczęście pomogła operacja w USA. Kanu nie tylko wrócił do zdrowia, ale i do zawodowego futbolu na najwyższym poziomie. Do dziś przecież gra w piłkę!

Ja miałem okazję do rozmowy z Kanu podczas Pucharu Narodów Afryki w 2004 roku w Monastirze w Tunezji.

„Papilo” okazał się bardzo miłą i uprzejmą osobą. Zresztą po swoich kłopotach ze zdrowiem nie zapomniał o potrzebujących. Założył fundację, która pomaga dzieciom chorym na serce. Kilka lat temu odwiedziłem zresztą biuro „Kanu Heart Foundation” na Allen Avenue w Lagos. Reprezentant Nigerii Nwankwo Kanu pomaga w Afryce dzieciom chorym na serce. Były zawodnik Interu Mediolan, Arsenalu Londyn,  sam wie, co oznaczają kłopoty z sercem. Po igrzyskach olimpijskich w Atlancie w 1996 r. lekarze wykryli u niego poważną wadę serca. Dwukrotnemu najlepszemu piłkarzowi na Czarnym Lądzie groził nie tylko rozbrat z futbolem. Pod znakiem zapytania stanęło jego życie. Na szczęście operacja w Stanach Zjednoczonych się powiodła i Nwankwo z powodzeniem może grać dalej. W podzięce Bogu i ludziom w Nigerii za modlitwy postanowił założyć fundację, która pomaga dzieciom chorym na serce.

Teraz ma powstać film dokumentalny o karierze świetnego afrykańskiego napastnika. Jego premiera zapowiadana jest na czerwiec. „The Lionheart” czyli „Lwie serce” ma być pokazane w kinach w Nigerii, Anglii, Holandii i Włoszech, w krajach, gdzie piłkarz występował.

Michał Zichlarz,
Afrykagola.pl

 Dokument bez tytułu