Największe centrum kultury

afryka.org Wiadomości Największe centrum kultury

Na wyspie Gorée w Senegalu rozpoczęto budowę największego centrum kultury w Afryce. Centrum będzie nosić imię pierwszego prezydenta kraju, z lat 1960-1980, Léopolda Sédara Senghora.

W centrum znajdzie się teatr, muzeum, kilka sal kinowych i 300 metrowa przestrzeń przeznaczona na wystawy. Promotorem projektu jest Gerard Bosio, były doradca Senghora ds. kultury.

Projekt zostanie sfinansowane ze środków publicznych i prywatnych inwestorów. Pomoc zaofiarowały również, założona przez samego Senghora, fundacja jego imienia (Fondation Senghor), Francja i Unia Europejska.

Senghor był nie tylko pierwszym prezydentem niepodległego Senegalu. Był również poetą, pisarzem i pierwszym Afrykańczykiem, który został przyjęty do Akademii Francuskiej. Jest doktorem honoris causa 37 uniwersytetów.

Stał się współautorem koncepcji négritude, która usiłowała określić niepowtarzalną swoistość kultur negroafrykańskich i ich miejsce w kulturze światowej. Jego poezja jest związana z kontynentem i folklorem afrykańskim, m.in. Chants d'ombre, Hosties noires, Éthiopiques, Nocturnes, Élégies majeures. Polskie przekłady można znaleźć w Antologii poezji afrykańskiej (1974).

(mj)

 Dokument bez tytułu