Najmniejsza i najspokojniejsza

afryka.org Czytelnia Poznaj Afrykę! Najmniejsza i najspokojniejsza

Mohéli – inaczej Mwali – jest najmniejszą z wysp archipelagu Komorów. O ile Anjouan nazywa się perłą Oceanu Indyjskiego to Moheli określa się jako prawdziwą perłę Komorów. Na 290 kilometrach kwadratowych życie toczy się zupełnie innym rytmem.

Dziś na Moheli mieszka ponad 40 tysięcy mieszkańców. Stolicą wyspy jest Fomboni. Pierwszymi osadnikami byli przybysze z południowo-wschodniej Azji. Obecnie na wyspie żyją Komoryjczycy, potomkowie Afrykańczyków, Arabów i Malgaszów. Ich głównym źródłem utrzymania są – ziemia i ocean, bo na Moheli nie ma żadnego przemysłu.

Podobnie do innych wysp większość mieszkańców Moheli wyznaje islam. Nie są fundamentalistami, ale przejęli część arabskich zwyczajów i sposób ubierania.

Moheli to także najbezpieczniejsze miejsce na świecie. Pomimo niespokojnej historii, nie istnieje tutaj problem kradzieży.

Przyroda

Niewątpliwą zaletą Moheli jest świat przyrody na tej wyspie. Wśród roślin wyróżniają się aromatyczne kwiaty ylang-ylang, storczyki, endemiczne (występujące tylko tutaj) gatunki palm, czy też baobaby. W krajobrazie Moheli nie brakuje też plantacji pieprzu i wanilii.

Bardzo ciekawy jest też świat zwierząt. Na plaży Itsamia swoje jaja składają żółwie morskie. Z kolei w wodach przybrzeżnych występują morskie ssaki – delfiny, wieloryby i tajemnicze diugonie. Dlatego mieszkańcy wyspy postanowili zadbać o przyrodę. Z ich inicjatywy powstał specjalny obszar chroniony (1999), pierwszy w dziejach Komorów.

Historia

W VIII wieku na Moheli pojawili się osadnicy z Azji Południowo-Wschodniej. Po nich przypłynęli przybysze z Afryki, Półwyspu Arabskiego i Zatoki Perskiej. Oznaczało to silne związki z kulturą suahili, a tym samym z Afryką Wschodnią. Do 1830 roku wyspa znajdowała się w sułtanacie Ndzuwenie, który kontrolował także wyspę Anjouan. Później (1830) powstał sułtanat Mwali. Jego założycielami byli imigranci z Madagaskaru, na których czele stał Ramanteka. W 1886 roku Moheli zostało uznane za protektorat Francji. W 1909 roku było już częścią francuskich posiadłości zamorskich.

Rok 1975 otworzył nowy rozdział w życiu wyspy. Moheli znalazła się w niepodległym państwie Komorów. Nie był to spokojny czas w życiu wyspy. 11 sierpnia 1997 roku, tydzień po tym jak Anjouan ogłosiło secesję, posłuszeństwo wypowiedziało także Moheli. Na czele niepodległej wyspy stanęlo Said Mohammed Soefu jako prezydent i Soidri Ahmed jako premier. Dopiero w 2002 roku nastąpił powrót do sfederowanego państwa. Korzystając z większej autonomii w ramach Komorów, pierwszym prezydentem Moheli, na ponownie zjednoczonym archipelagu został Mohamed Said Fazul.

Teraz

Lipiec i sierpień to miesiące, kiedy na Komorach odbywa się szczególna uroczystość – „Wielkie wesele”. Towarzyszy mu taniec – wadaha (kobiet) oraz tańce mężczyzn (chigoma i diridji). Może niektórzy z was będą mieli okazję tam pojechać.

W każdym razie Moheli, pomimo niewielkich rozmiarów, zasługuje na szczególną uwagę. Tym bardziej, że jest najspokojniejszą wyspą archipelagu.

(kofi)

 Dokument bez tytułu