Decyzja ma zapaść dziś wieczorem na uroczystej gali w stolicy Ghany – Akrze. Wszystko ma się rozstrzygnąć pomiędzy trójką zawodników: Seydou Keitą z Mali, Yaya Toure z Wybrzeża Kości Sloniowej i Andre Ayew z Ghany. Faworytem wydaje się ten pierwszy. Pomocnik Barcelony razem ze swoim klubem zdobył w tym sezonie kilka pucharów. Wygrał Ligę Mistrzów, zdobył mistrzostwo Hiszpanii, a kilka dni temu także klubowy Puchar Świata. Do tego jest liderem swojej reprezentacji, która po raz kolejny awansowała do finałów Pucharu Narodów.
Kandydatem numer 2 wydaje się Yaya Toure. Podobnie jak Keita, to też lidere swojej reprezentacji, która w kapitalnym stylu awansowała do styczniowego PNA wygrywając wszystkie sześć eliminacyjnych meczów. Do tego w barwach Manchesteru City zdobył w poprzednim sezonie Puchar Anglii. Pierwsze trofeum od 35 lat zdobyte przez MC.
Najmniejsze szanse wydaje się mieć Ayew. Owszem to lider „Czarnych Gwiazd” z Ghany, które też wywalczyły w tym roku awans do mistrzostw Afryki, z perypetiami, czołowy gracz Olympique Marsylia, z którą właśnie co o pięć lat przedłużył kontrakt, ale nie ma na swoim koncie tak spektakularnych klubowych sukcesów, jak Keita czy Toure.
Dodajmy, że tegoroczna gala jest jubileuszową dwudziestą, którą organizuje Afrykańska Konfederacja Piłkarska (CAF). Najczęściej do tej pory triumfował Kameruńczyk Samuel Eto’o, bo cztery razy. Po dwa tytuły najlepszego piłkarza mają na swoim koncie Nigeryjczyk Nwankwo Kanu, Senegalczyk El Hadji Diouf i Didier Drogba z WKS.
Tak na koniec, pamiętam lata, kiedy wręczaniu nagród towarzyszyły skandaliczne działania. Tak było przed kilku laty, kiedy to o miano najlepszego walczyli Frederic Kanoute z Mali z Drogbą. Oby bez problemów obyło się dzisiaj.
OTO LISTA NAJLEPSZYCH PIŁKARZY AFRYKI CAF
1992 Abedi AYEW PELÉ (Ghana)
1993 Rashidi YEKINI (Nigeria)
1994 Emmanuel AMUNIKE (Nigeria)
1995 George WEAH (Liberia)
1996 Nwankwo KANU (Nigeria)
1997 Victor IKPEBA (Nigeria)
1998 Mustapha HADJI (Maroko)
1999 Nwankwo KANU (Nigeria)
2000 Patrick MBOMA (Kamerun)
2001 El-Hadji DIOUF (Senegal)
2002 El Hadji DIOUF (Senegal)
2003 Samuel ETO’O (Kamerun)
2004 Samuel ETO’O (Cameroon)
2005 Samuel ETO’O (Kamerun)
2006 Didier DROGBA (Wybrzeże Kości Słoniowej)
2007 Frédéric KANOUTE (Mali)
2008 Emmanuel ADEBAYOR (Togo)
2009 Didier DROGBA (Wybrzeże Kości Słoniowej)
2010 Samuel ETO’O (Kamerun)
2011 Yaya TOURE (Wybrzeże Kości Słoniowej)
Michał Zichlarz, Afrykagola.pl