Najlepszy szef banku centralnego

afryka.org Wiadomości Najlepszy szef banku centralnego

Nigeria jest często wymieniana wśród najbardziej dotkniętych korupcją krajów świata. Jednak szef jej banku centralnego został wyróżniony ostatnio dwiema prestiżowymi międzynarodowymi nagrodami.

Mallam Lamido Aminu Sanusi otrzymał w 2010 tytuł najlepszego szefa banku centralnego na świecie, przyznawany przez magazyn “The Banker”. Wydawca magazynu, Brian Caplen twierdzi, że kapituła konkursu rzadko zgadza się co do oceny poszczególnych kandydatów, jednak w przypadku Sanusiego decyzja o nagrodzie zapadła jednogłośnie.

Sanusi został szefem Banku Nigerii w 2009 i przypisuje mu się uratowanie przed ostatecznym upadkiem sektora finansowego w Nigerii, a także wprowadzenie reform, które umożliwiły powrót do grona krajów będących w obrębie zainteresowania globalnym inwestorów. Rozpoczął również radykalną kampanię antykorupcyjną, mająca na celu uratowanie przed upadkiem 24 banków w kraju.

“Reformy zainicjowane przez pana Sanusi były niezbędne do wyczyszczenia i uzdrowienia sektora bankowego. Bez nich pogrążyłby się on w coraz większym chaosie” stwierdził jeden z przedstawicieli The Banker.

“Wprowadził reformy, które chiałoby widzieć u siebie większość szefów banków centralnych na świecie – dodaje dziennikarz z Lagos, Anthony Osae-Brown

Sanusi uzyskał tytuł magistra w London School of Business and Finance w 1983 roku, a karierę w bankowości rozpoczął w 1985 w filii Baring Brothers of London i Morgan Guaranty Trust Bank of New York.

Reformy rozpoczęte przez niego po objęciu stanowiska szefa Banku Nigerii są przez niektórych nazywane “Sanusi tsunami”. Opierają się one na: poprawie jakości systemu bankowego, ustabilizowaniu finansów kraju, wspieraniu rozwoju sektora finansowego przy jednoczesnym zapewnieniu, że przyczynia się on do rozwoju gospodarki Nigerii.

maru

 Dokument bez tytułu