Nigeria jest często wymieniana wśród najbardziej dotkniętych korupcją krajów świata. Jednak szef jej banku centralnego został wyróżniony ostatnio dwiema prestiżowymi międzynarodowymi nagrodami.
Mallam Lamido Aminu Sanusi otrzymał w 2010 tytuł najlepszego szefa banku centralnego na świecie, przyznawany przez magazyn „The Banker”. Wydawca magazynu, Brian Caplen twierdzi, że kapituła konkursu rzadko zgadza się co do oceny poszczególnych kandydatów, jednak w przypadku Sanusiego decyzja o nagrodzie zapadła jednogłośnie.
Sanusi został szefem Banku Nigerii w 2009 i przypisuje mu się uratowanie przed ostatecznym upadkiem sektora finansowego w Nigerii, a także wprowadzenie reform, które umożliwiły powrót do grona krajów będących w obrębie zainteresowania globalnym inwestorów. Rozpoczął również radykalną kampanię antykorupcyjną, mająca na celu uratowanie przed upadkiem 24 banków w kraju.
„Reformy zainicjowane przez pana Sanusi były niezbędne do wyczyszczenia i uzdrowienia sektora bankowego. Bez nich pogrążyłby się on w coraz większym chaosie” stwierdził jeden z przedstawicieli The Banker.
„Wprowadził reformy, które chiałoby widzieć u siebie większość szefów banków centralnych na świecie – dodaje dziennikarz z Lagos, Anthony Osae-Brown
Sanusi uzyskał tytuł magistra w London School of Business and Finance w 1983 roku, a karierę w bankowości rozpoczął w 1985 w filii Baring Brothers of London i Morgan Guaranty Trust Bank of New York.
Reformy rozpoczęte przez niego po objęciu stanowiska szefa Banku Nigerii są przez niektórych nazywane „Sanusi tsunami”. Opierają się one na: poprawie jakości systemu bankowego, ustabilizowaniu finansów kraju, wspieraniu rozwoju sektora finansowego przy jednoczesnym zapewnieniu, że przyczynia się on do rozwoju gospodarki Nigerii.
maru