Najlepsza na polskich boiskach

afryka.org Wiadomości Sport Najlepsza na polskich boiskach

Za nami połowa rundy jesiennej. Rozgrywki ligowe rozkręciły się na dobre. Pora więc na pierwsze podsumowanie i zadanie sobie pytania, kto w tym sezonie jest najlepszym piłkarzem z Afryki biegającym po naszych ligowych boiskach?

W poprzednim sezonie ze świetnej strony pokazali się dwaj reprezentanci. Abdou Razack Traore z Lechii Gdańsk, który poprzez dobrą grę w klubie gra teraz regularnie w jedenastce Burkina Faso, a także pochodzący z Burundii Saidi Ntibazonkiza, na co dzień zawodnik Cracovii. Teraz ten pierwszy ma kłopoty z kontuzją, a z kolei choć Ntibazonkiza robi co może, to zespół w którym gra w ekstraklasie spisuje się bardzo mizernie.

W tej sytuacji na największe wyróżnienie zasługuje… piłkarka. Chodzi o Chinasę Okoro Glorię. Filigranowa zawodniczka Unii Racibórz świetnie spisuje się w ligowej Ekstralidze kobiet. To w dużej mierze dzięki niej mistrzynie Polski gromią rywala za rywalem. Dość powiedzieć, że w 4 ligowych spotkaniach popularne „Unitki” zaaplikowały rywalkom aż 26 goli! Chinasa zdobyła sześć z nich i jest w czołówce najlepszych strzelców kobiecych rozgrywek.

Kilka dni temu zagrała nawet w… drugiej reprezentacji Polski. Był to akurat sparing kadry A z kadrę B przed meczem w eliminacjach mistrzostw Europy z Rosją. Na drugiego Olisadebe nie ma jednak co liczyć, bo zawodniczka ma już przecież na koncie występy w najważniejszych turniejach, łącznie z mundialem, w barwach Gwinei Równikowej.

Zapytałem prezesa klubu z Raciborza Remigiusza Trawińskiego, do niedawna jeszcze trenera RTP Unia, o opinię na temat piłkarki.

– Czy zdobędzie tytuł króla strzelców rozgrywek? Myślę, że tak. Umiejętnościami przewyższa zawodniczki w naszej lidze. Było to też widać w meczu kadry A z kadrą B, gdzie zdobyła dwa gola. Poza boiskiem mamy z nią problem. Jest cicha, skryta, mieszka sama, a większość czasu spędza siedząc przed internetem w naszym ośrodku – mówi szef raciborskiego klubu.

Działacze Unii latem chcieli podpisać krótki, półroczny kontrakt z Chinasą. Teraz umowa ma być dłuższa. Póki co w Raciborzu czekają na formalne załatwienie wszystkich spraw administracyjnych z wizą i zgodą na stały pobyt w Polsce.

Michał Zichlarz,
Afrykagola.pl

 Dokument bez tytułu