Najlepsi piłkarze Afryki

afryka.org Wiadomości Sport Najlepsi piłkarze Afryki

Afrykańska Konfederacja Piłkarska nominowała dziesięciu zawodników do tytułu najlepszego futbolisty 2010 roku. W tym gronie same największe sławy afrykańskiej piłki i trudno tak naprawdę przewidzieć, kto zostanie uznany za najlepszego. Tym bardziej, że często górę bierze dziwna solidarność. Kraje francuskojęzyczne głosują na „swoich”, a anglojęzyczne podobnie. Ciekawe, jak będzie teraz?

W gronie dziesięciu nominowanych przez CAF, aż trójka piłkarzy z Ghany: Asamoah Gyan, Andrew Ayew i Kevin Prince Boateng. Nic dziwnego, „Czarne Gwiazdy” miały świetny rok. W styczniu drugie miejsce w Pucharze Narodów Afryki, a w lipcu awans do ćwierćfinału mistrzostw świata. Mogło być nawet lepiej, gdyby nie ten karny zmarnowany w 120 minucie meczu z Urugwajem przez Gyana…

W gronie najlepszych jest oczywiście Didier Drogba, Samuel Eto’o czy Ahmed Hassan, który z kolei poprowadził „Faraonów” do siódmego triumfu w Pucharze Narodów Afryki. W dziesiątce jest też Madjid Bougherra. Dla mnie osobiście Algierczyk był największym objawieniem tego roku. Świetnie grał w styczniu na boiskach Angoli w PNA, a potem był najmocniejszym punktem „Lisów Pustyni” w trakcie mundialu.

O tym kto będzie najlepszym piłkarze Czarnego Lądu zdecydują w głosowaniu selekcjonerzy wszystkich 53 reprezentacji z Afryki. Uroczystą galę zaplanowano na 20 grudnia w Kairze.

Lista dziesięciu nominowanych przez CAF do tytułu piłkarza roku Afryki w 2010:

Asamoah Gyan, Andre Ayew, Kevin Prince Boateng (wszyscy Ghana), Didier Drogba, Salomon Kalou (obaj Wybrzeże Kości Słoniowej), Ahmed Hassan, Mohamed Gedo (obaj Egipt), Samuel Eto’o (Kamerun), Madjid Bougherra (Algieria), Seydou Keita (Mali).

Mój typ to: 1. Gyan 2. Eto’o 3. Bougherra

CAF podała też listę pięciu piłkarzy grających na co dzień w ligach afrykańskich. Spośród nich również ma być wybrany najlepszy zawodnik.

Tu powtarzają się nazwiska dwóch piłkarzy z Egiptu: Ahmeda Hassana i Mohameda Gedo, którzy na co dzień reprezentują słynny Al-Ahly. Oprócz nich na tej liście są jeszcze: Alain Kaluyituka Dioko (TP Mazembe, DR Konga), Oussama Daragi (Esperance Sportive Tunis, Tunezja) oraz Michael Eneramo (Esperance Sportive Tunis, Nigeria).

Tu mój tym to Alain Kaluyituka Dioko, który prowadzi swoją drużynę do kolejnego triumfu w afrykańskiej Champions League.

Michał Zichlarz,
Afrykagola.pl

 Dokument bez tytułu