Naija 2

afryka.org Kultura Muzyka Naija 2

Nigeria powoli znajduje swoje miejsce w świecie. I nie chodzi tutaj o coraz większe wpływy z tytułu posiadania ropy naftowej, a coraz szybciej rozrastającego się przemysłu muzycznego. Śmiało można powiedzieć, że jest to drugi rynek (za USA) na kuli ziemskiej.

Gdy w grę wchodzą ogromne pieniądze, artystów pod swoją opiekę biorą wytwórnie muzyczne. Pomagają w produkcji płyt i teledysków. Organizują trasy koncertowe. W najludniejszym państwie Afryki działa ich kilka, lecz tylko dwie mają niemal cały rynek w swoich rękach. Dzisiaj dowiecie się, kto czuwa nad dobrem nigeryjskich piosenkarzy i piosenkarek.

Obie powstały niedawno. Mimo krótkiej działalności, zdążyły przewrócić do góry nogami lokalny przemysł fonograficzny. Wprowadziły nową jakość brzmienia i teledysków. Jakość, o której jeszcze niedawno można było jedynie pomarzyć.

Mo’ Hits Records

Tam gdzie jest D’Banj, tam musi być sukces. Proste słowa, łatwa linia melodyczna i taneczne rytmy. To właśnie porywa miliony Nigeryjczyków i powoli zaczyna wykraczać poza granice Afryki. Można powiedzieć, ze kontynent został już przez D’Banj opanowany. Dwie z rzędu statuetki MTV – czego chcieć więcej? Poza nim, Mo Hits reprezentują Wande Coal i Don Jazzy. Pierwszy to jeden z najlepszych wykonawców R&B. Posiada świetny wokal, który wykorzystuje najczęściej w refrenach. Don Jazzy zaś zwykle ogranicza się do kilku słów. W klipach możemy go zobaczyć, jako magnata władczo wymachującego laską.

Storm Records

Podobnie jak Mo’ Hits, Storm została założona niedawno. Szybko jednak zdobyła uznanie i obecnie wytycza nowe trendy w nigeryjskiej muzyce. Świetne teledyski, bardzo modne rytmy i skuteczna promocja wcześniej nieznanych artystów. Największymi gwiazdami wytwórni jest duet Ikechukwu – Naeto C. Obaj panowie niemal zawsze występują razem i przynosi to świetne efekty. Naeto C został w zeszłym roku uznany przez MTV debiutantem roku, a jego kompan dostał statuetkę za najlepszy klip pod tytułem „Wind am Well” Poza nimi, Storm Records może pochwalić się takimi postaciami, jak Sasha P, czy 2 Shotz. Jeszcze do niedawna burzowe barwy reprezentował również Dare Art Alade. Gwiazdor muzyki soul zdecydował się jednak rozwiązać kontrakt z wytwórnią.

A teraz moje pytanie. Która wytwórnia bardziej przypadła Wam do gustu i o których artystach chcecie przeczytać w następnych odcinkach?

Mb

 Dokument bez tytułu