Nagroda Caine’a dla Rose-Innes

afryka.org Kultura Książki Nagroda Caine’a dla Rose-Innes

Południowoafrykańska pisarka, Henrietta Rose-Innes, została laureatką nagrody Caine’a, jednego z najbardziej prestiżowych wyróżnień dla afrykańskich pisarzy.

Rose-Innes dostała nagrodę za”Poison”, opublikowaną w ramach antologii literatury afrykańskiej. Została wybrana spośród czterech autorów zgłoszonych do Caine Prize.

Nagroda Caine’a – jej nazwa pochodzi od Sir Michaela Caine’a, przewodniczącego komitetu Nagrody Bookera – jest przyznawana afrykańskim pisarzom od 2000 roku. W ubiegłym roku zdobyła ją Ugandyjka, Monica Arac de Nyeko za „Jambula Tree”.

Rose-Innes pochodzi z RPA. Urodziła się w Cape Town w 1971 roku. Studiowała, na tamtejszym uniwersytecie oraz Wittwatersrand University, antropologię, archeologię i pisanie kreatywne. Tego ostatniego uczyła się pod kierunkiem południowoafrykańskiego noblisty Johna Maxwella Coetzee. W jej dorobku znajdują się dwa opowiadania „Shark’s Egg” (2000) i „The Rocket Alphabet” (2004). Poza nimi pisze krótsze formy literackie i wiersze, ostatnio także scenariusze dla telewizji.

Tegoroczna laureatka, poza samą nagrodą, otrzyma 10 tysięcy funtów brytyjskich i miesięczne stypendium na Georgetown University w Waszyngtonie.

lumi

 Dokument bez tytułu