Nagmeldin Karamalla jest jednym z trzech członków Komitetu Rzecznikowskiego Afrykańskiej Społeczności w Polsce, powołanego w ramach projektu, który prowadzi Fundacja „Afryka Inaczej”. Pochodzi z Sudanu, a od momentu przyjazdu nad Wisłę był już sportowcem, jest tłumaczem i poetą.
Nagmeldin Karamalla-Gaiballa, poeta, tłumacz i pisarz, żonaty, ma dwoje dzieci. Urodził się 5 marca 1966 roku w Sudanie w miejscowości Kosti nad Białym Nilem. Do Polski przyjechał w 1988 roku i rozpoczął roczny kurs w Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców w Łodzi, po czym podjął naukę na Wydziale Gospodarki Narodowej Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Studia ukończył w 1995r z tytułem magistra ekonomii.
W roku 2004 ukazał się jego debiutancki tomik poezji w języku arabskim, zatytułowany „Masarib ar-rahil”, a w 2010 wydano jego polski przekład. N. Karamalla w 2006 roku uzyskł Certyfikat Rozwoju Rynku Kapitałowego z Instytutu Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Badań i Szkoleń. (Genewa, Szwajcaria.).
Jest autorem artykułów naukowych z dziedziny ekonomii i informatyki. Czynnie uczestniczy w życiu społecznym i kulturalnym i sportowym. Odbył szereg spotkań z dziećmi i młodzieżą szkolną mających na celu przybliżenie społeczeństwu polskiemu życia i obyczajów swojego kraju i kontynentu. Czynnie włącza się w organizowanie imprez kulturalnych. Udzielił wielu wywiadów prasowych, radiowych i telewizyjnych dotyczących zarówno jego działalności w Polsce, jak i sytuacji w kraju, z którego pochodzi. Pełnił następujące funkcje: członek zarządu Związku Studentów Sudańskich w Polsce (w latach 1991-1992), członek zarządu Polsko-Sudańskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Współpracy i Przyjaźni „Nil-Wisła” (od 2006) oraz członek Rady Fundacji Demokracja i Rozwój (od 2005).
Jego kariera sportowa trwała od 1992 do 2002. W 1997 został członkiem Polskiego Związku Lekkoatletycznego (PZL) i jednocześnie członkiem Wrocławskiego Klubu Biegacza – Piast. Brał aktywny udział w różnych imprezach sportowych w Polsce i zagranicą. W tym okresie udało mu się osiągnąć znaczące wyniki na różnych dystansach, między innymi we Wrocławiu, Nałęczowie, Jarosławcu, Wleniu, Bojanowie, Krapkowicach, Bukowcu, Sochaczewie, Warszawie, Sobótce, Koźminie, Łodzi, Chrzanie, Kobylinie, Zielonej Gorzej, Nowej Soli, Kędzierzynie- Koźlu i Berlinie. Obecnie mieszka i pracuje w Warszawie jednocześnie prowadzi prace związane z przygotowywaniem własnej rozprawy doktorskiej w dziedzinie nauk ekonomicznych na Uniwersytecie Warszawskim.
Przeczytaj więcej o komitecie rzecznikowskim.
Powstanie Komitetu Rzecznikowskiego jest możliwe dzięki wsparciu Fundacji im. Stefana Batorego.