Na Seszelach rozpoczęły się wybory parlamentarne

afryka.org Wiadomości Na Seszelach rozpoczęły się wybory parlamentarne

Na Seszelach rozpoczęły się wybory parlamentarne. Mieszkańcy archipelagu wybierają przyszłych członków Zgromadzenia Narodowego, po tym jak prezydent James Michel rozwiązał parlament ze względu na bojkot jego obrad przez opozycję, oburzoną brakiem zgody na wydanie licencji na nadawanie dla należącej do niej stacji radiowej.

Wybory dają urzędującemu prezydentowi szansę na zdobycie jeszcze lepszego zaplecza politycznego w parlamencie, po tym jak w 2004 roku zajął miejsce France Alberta Rene, sprawującego władzę nad Seszelami przez 27 lat. Michel ma nadzieję rozpocząć współpracę z całkowicie zmienionym składem zgromadzenia, aby skuteczniej rządzić krajem.

Zgromadzenie Narodowe Seszeli składa się z 35 parlamentarzystów. Jest jednoizbowe. Jego rola to zatwierdzanie wszystkich aktów prawnych, ale w praktyce rzadko odrzuca prezydenckie projekty ustaw. W latach 1979-1992 Seszele były socjalistycznym państwem jednopartyjnym. Obecnie na wyspach działa kilka partii politycznych, reprezentowanych w parlamencie.

Głosowanie potrwa 3 dni i zakończy się w sobotę. Wszystkie oddane głosy zostaną przewiezione na główną wyspę archipelagu, Mahe.

(kofi)

 Dokument bez tytułu