Na drodze do pokoju?

afryka.org Wiadomości Na drodze do pokoju?

Rząd Republiki Środkowoafrykańskiej (RŚA) i ostatnie ugrupowanie rebeliantów w tym krajów, podpisali układ o zawieszeniu broni. Ma on zakończyć trzyletni konflikt w RŚA.

Porozumienie podpisano w stolicy Gabonu, Libreville. W wydarzeniu wziął udział gaboński prezydent, Omar Bongo. Nie wiemy jeszcze jak naprawdę wpłynie to na sytuację w RŚA. Póki co stacjonują tam francuscy żołnierze, którzy wspierają prezydenta Francois Bozize’a. Doszedł on do władzy w 2003 roku, po obaleniu swojego poprzednika, Ange-Felix Patasse’a.

Układ podpisało ostatnie, oficjalnie działające ugrupowanie rebelianckie, Armée populaire pour la restauration de la démocratie (APRD). Jego natychmiastowe wejście w życie, nie doprowadzi do szybkiego uspokojenia sytuacji w RŚA. Kilkuletnia rebelia sprzyjała uaktywnieniu uzbrojonych grup bandytów, którzy korzystając z chaosu zmusili tysiące Środkowoafrykańczyków do ucieczki z własnych domów. Kryzys pogłębiał konflikt w sąsiadującym z RŚA sudańskim Dar Furze.

Porozumienie na pewno oznacza amnestię dla członków APRD. Ma m.in. skasować wyrok dla wojskowego przywódcy APRD, Jean-Jacquesa Larmassouma.

woy

 Dokument bez tytułu