My Warszawianki! My Warszawiacy!

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej My Warszawianki! My Warszawiacy!

Pod tym hasłem odbędzie się wernisaż wystawy zdjęć przedstawiających afrykańską diasporę, która mieszka w Warszawie. 30 czerwca w klubie Indeks, przy ulicy Krakowskie Przedmieście 24, będzie można obejrzeć fotografie dokumentujące Afrykanki i Afrykanów.

Czasami jest tak, że Warszawa staje się naszym domem na stałe – mówi Mamadou Diouf z Fundacji „Afryka Inaczej”, Senegalczyk, który od ponad 20 lat mieszka w polskiej stolicy – tak jak dzieje się w moim przypadku. Inni przybysze z Afryki zatrzymują się nad Wisłą czasami tylko na chwilę. Jednak bez względu na to jak długo przebywają w Warszawie, każdy z nich staje się częścią tego miasta. Przez wystawę zdjęć chcemy przypomnieć Polakom o tym, że żyjemy obok nich i tak jak oni, ludzie, którzy często do stolicy przyjechali z Radomia czy Białegostoku, jesteśmy Warszawiakami.

Na wystawie w Indeksie będzie można obejrzeć 50 zdjęć autorstwa czterech osób. Dwie z nich są zawodowymi fotografami. Jacek Łagowski, fotograf Gazety Wyborczej, udostępnił część swoich prac, na których uwiecznił Afrykanki i Afrykanów, studiujących bądź mieszkających  w Warszawie. Drugim autorem zdjęć jest Krzysztof Wojda, który w ramach projektu „Wszyscy pochodzimy z Afryki”, realizowanego przez Fundację „Afryka Inaczej”, przygotował większość fotografii, które zobaczymy na wystawie.

Wystawa „My Warszawianki! My Warszawiacy!”, to dopiero początek. Fundacja „Afryka Inaczej” rozpoczyna właśnie projekt, którego celem będzie stworzenie foto-archiwum dostępnego w serwisie Afryka.org, gdzie znajdą się zdjęcia dokumentujące życie afrykańskiej diaspory nie tylko w Warszawie, ale również w innych miastach i rejonach Polski. Zachęcamy do przesyłania zdjęć a adres fundacja@afryka.org, tych, którzy mają w swoich archiwach fotografie, na których zostali uwiecznieni przybysze z Afryki, przebywający w Polsce. W ten sposób oprócz galerii „My Warszawianki! My Warszawiacy!” powstanie internetowa wystawa „My Polki! My Polacy”.

Zapraszamy na wernisaż wystawy w dniu 30 czerwca, w klubie Indeks. Początek o g. 19. W programie przewidziany pokaz reportażu z tegorocznego Dnia Afryki w Warszawie, zrealizowanego w ramach projektu „Wszyscy pochodzimy z Afryki”.

Wystawa „My Warszawianki! My Warszawiacy” powstała dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawa.

Kofi

 Dokument bez tytułu