Mwanawasa znów łaskawy

afryka.org Wiadomości Mwanawasa znów łaskawy

Zambijski prezydent, Levy Mwanawasa, udzielił amnestii dla 393 skazanych. To kolejny gest dobrej woli ze strony tego przywódcy, który zanim objął najwyższy urząd w Zambii, zajmował się prawami człowieka.

Wśród uwolnionych znalazło się 14 osób odsiadujących karę dożywotniego więzienia i 8 kobiet. Decyzja o ich zwolnieniu jest podyktowana nie tylko „dobrym sercem” Mwanawasa, ale także fatalną sytuacją panującą w zambijskich zakładach karnych. Często wybuchają w nich epidemie chorób zakaźnych. Jednocześnie są coraz bardziej przepełnione i z trudem mieszczą dużą liczbę skazanych.

Wypuszczeni aktem prezydenckiej łaski więźniowie są na ogół w bardzo zaawansowanym wieku lub obłożnie chorzy. To właśnie ich stanem miał kierować się Mwanwasa ogłaszając amnestię. Zresztą nie jest ona pierwszym ułaskawieniem w tym roku. W sierpniu, zambijski prezydent wypuścił 823 więźniów, a 97 osobom karę śmierci zamienił na karę dożywotniego więzienia.

Mwanawasa nie popiera kary śmierci, a taka jest przewidziana w zambijskim prawie, tyle, że zgodę na jej wykonanie musi wyrazić właśnie prezydent Zambii.

(lumi)

 Dokument bez tytułu