Muzyka i taniec w Afryce

afryka.org Kultura Muzyka Muzyka i taniec w Afryce

Muzyka jest sztuką w Afryce. Mówi się, że Afrykańczycy mają ten dar, bo prawie każdy potrafi śpiewać i tańczyć. Wiem, że u mnie w kraju, nawet dziecko potrafi tańczyć i to już od najmłodszych lat. Zaczyna się od oglądania muzycznych klipów w telewizji i podpatrywania starszych.

Do piątego roku życia nie mieszkałam z rodzeństwem. Byłam sama. Potem pojawiali się kolejno bracia i siostry. Z czasem było coraz więcej muzyki w domu. Słuchali jej w dzień i w nocy.

Wcześniej rodzice słuchali przede wszystkim muzyki tradycyjnej. Natomiast moi bracia zaczęli włączać zupełnie inną.

Do moich trzynastych urodzin, mieszkaliśmy wszyscy razem. Potem opuścił nas brat a ja zostałam z siostrą, która uwielbiała r&b i soul. W tamtych czasch hip hop nie był aż tak popularny. Złapałam jednak bakcyla dzięki siostrze. Urosłam z tym. Siostra wyjechała i zostałam znowu sama. Dzięki Bogu na krótko. Miałam małego brata i jeszcze młodszą siostrę. Wypadało więc ich wprowadzić w świat muzyki i robić z nimi to samo, co siostra robiła ze mną – zamykać się wieczorami w pokoju, słuchać muzyki zouk w radiu, albo chować się za domem i uczyć tanecznych kroków.

Dorastałam w dobrej rodzinie, gdzie muzyka towarzyszyła wszystkim. Nawet kiedy uczyliśmy się słyszałam muzykę. Rodzice byli zarozumiali, bo sami mieli swoją ulubioną kapelę (Crapeau Jazz) w czasach młodości.

Prawdą jest, że w Afryce prawie każdy umie tańczyć. Dlaczego? Nie czujemy wstydu, kiedy ktoś nas zaprasza a my nie umiemy sie poruszać. Nie mówię, że tańczę nadzwyczajnie. Powiedziałabym, że potrafię się ruszać. Umiem też rzucać jedną, a potem drugą nogę do przodu i zmylić partnera. Każdego Afrykańczyka powinno stać na to, bo mamy muzykę we krwi.

Nasza muzyka taneczna nazywa sie ndombolo, rumba. W wielu krajach tańczy się także mój rulubiony rytm zouk. R&b, rap i inne są też znane. W mojej rodzinnej wiosce natomiast mamy nasz własny taniec mututa.

Jestem pewna, że Europejczycy, Azjaci i Amerykanie są w stanie rzucić nogę i zmylić partnera. Jak Afrykańczycy! Lecąc do Polski myślałam, że będzie tylko techno. Bogu dzięki jest inaczej. Jest tu kilka rodzajów muzyki i tańców…

Namawiam do nauki tańców afrykańskich, bo są bardzo ciekawe. Sami zobaczcie, spróbujcie i dodajcie trochę od siebie.

Inedes

 Dokument bez tytułu