Muzeum egipskich chrześcijan

afryka.org Wiadomości Muzeum egipskich chrześcijan

Prezydent Egiptu, Hosni Mubarak, otworzył, po trzech latach restauracji, jedyne na świecie muzeum poświęcone zabytkom i przeszłości egipskich chrześcijan – koptów.

Muzeum Koptyjskie jest zlokalizowane w Misr Al Qadim, gdzie znajdują się świątynie chrześcijańskie, muzułmańskie i żydowskie. Jego renowacja kosztowała 5 milionów dolarów. W muzeum są wystawione zabytki z okresu koptyjskiego w dziejach Egiptu, czyli te, które powstały między V a VII wiekiem naszej ery.

Założycielem muzeum był Morcos Smeika Pasha. W 1910 roku założył pierwszą placówkę, dzięki darowiźnie Kerolosa V, ówczesnego przywódcy Kościoła koptyjskiego. Położone w bardzo ważnym miejscu, gdzie można odnaleźć ślady obecności Rzymian, zajęło powierzchnię 8 tysięcy metrów kwadratowych.

W muzealnych murach możemy oglądać 16 tysięcy różnych zabytków, ułożonych w porządku chronologicznym. Do 1931 roku kierował nim patriarchat koptyjski. Później administrowanie obiektem przejęło egipskie ministerstwo kultury. Codziennie ekspozycję zwiedza od 200 do 250 turystów z różnych krajów.

Koptowie, niegdyś stanowili większość. Kilka wieków islamu, zmieniło strukturę religijną kraju nad Nilem. Ale chrześcijanie obrządku koptyjskiego to wciąż do 20 procent mieszkańców Egiptu.

(ps)

 Dokument bez tytułu