Muzeum egipskich chrześcijan

afryka.org Wiadomości Muzeum egipskich chrześcijan

Prezydent Egiptu, Hosni Mubarak, otworzył, po trzech latach restauracji, jedyne na świecie muzeum poświęcone zabytkom i przeszłości egipskich chrześcijan – koptów.

Muzeum Koptyjskie jest zlokalizowane w Misr Al Qadim, gdzie znajdują się świątynie chrześcijańskie, muzułmańskie i żydowskie. Jego renowacja kosztowała 5 milionów dolarów. W muzeum są wystawione zabytki z okresu koptyjskiego w dziejach Egiptu, czyli te, które powstały między V a VII wiekiem naszej ery.

Założycielem muzeum był Morcos Smeika Pasha. W 1910 roku założył pierwszą placówkę, dzięki darowiźnie Kerolosa V, ówczesnego przywódcy Kościoła koptyjskiego. Położone w bardzo ważnym miejscu, gdzie można odnaleźć ślady obecności Rzymian, zajęło powierzchnię 8 tysięcy metrów kwadratowych.

W muzealnych murach możemy oglądać 16 tysięcy różnych zabytków, ułożonych w porządku chronologicznym. Do 1931 roku kierował nim patriarchat koptyjski. Później administrowanie obiektem przejęło egipskie ministerstwo kultury. Codziennie ekspozycję zwiedza od 200 do 250 turystów z różnych krajów.

Koptowie, niegdyś stanowili większość. Kilka wieków islamu, zmieniło strukturę religijną kraju nad Nilem. Ale chrześcijanie obrządku koptyjskiego to wciąż do 20 procent mieszkańców Egiptu.

(ps)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 Dokument bez tytułu