Prezydent Ugandy, Yoweri Museveni, jest pierwszym afrykańskim przywódcą, który złożył gratulacje prezydentowi Kenii, Mwai Kibaki'emu z okazji kontrowersyjnego zwycięstwa w wyborach prezydenckich.
Rządzący Afryką politycy wstrzymują się z podobnymi gratulacjami z powodu aktów przemocy, które trwają w Kenii już od tygodnia. Podobnie zachowują się pańsrwa pozaafrykańskie. Wyjątkiem okazała się postawa Stanów Zjednoczonych, które pogratulowały Kibaki'emu w kilka godzin po jego zaprzysiężeniu, ale w obliczu zamieszek w Kenii, wycofały się z gratulacji.
Museveni miał zadzwonić do Kibaki'ego. W rozmowie telefonicznej pogratulował mu reelekcji. Krytycy ugandyjskiego prezydenta twierdzą, że nie przyszło mu to z trudem, bo sam jest oskarżany o fałszownaie wyników wyborczych w 2005 roku, a u władzy jest już dwadzieścia lat.
To nie jedyne posunięcie jakie wykonała Uganda w związku z niepokojami w Kenii. Zabójstwa, które towarzyszą zamieszkom sprawiły, że od wschodu, do Ugandy ciągną obawiający się o swoje życie Kenijczycy. Obecnie jest już ich 1000. Dlatego na granicę z Kenią zostali wysłani dodatkowi żołnierze. Większość uchodźców przebywa na razie w kościołach i szkołach – donoszą ugandyjskie władze.
(lumi)