Munyurangabo: Film o pojednaniu

afryka.org Polecamy Munyurangabo: Film o pojednaniu

„Munyurangabo”, zrealizowany przez mieszkającego w Nowym Jorku koreańskiego reżysera Lee Isaaca Chunga, to jedno z najbardziej odważnych dokonań filmowych ubiegłego roku. 8 sierpnia wchodzi na ekrany polskich kin.

Uznany za jeden z najlepszych i najbardziej wiarygodnych filmów, ukazuje moralne i emocjonalne następstwa ludobójstwa w Ruandzie w 1994 roku, w wyniku którego zostało zabitych ponad 800 000 ludzi… Nakręcony z przejmującą dokładnością i głębokim humanizmem, urasta do jednego, wielkiego apelu o pojednanie.

O czym jest ten film

Po kradzieży maczety z rynku w Kigali, nastoletni Munyurangabo i jego przyjaciel Sangwa, opuszczają miasto i wyruszają w podróż śladami przeszłości.

Munyurangabo chce pomścić swego ojca, który został zabity podczas ludobójstwa. W drodze towarzyszy mu najlepszy przyjaciel Sangwa, który chce odwiedzić rodziców. Uciekł z domu kilka lat temu i od tamtej pory nie miał kontaktu z rodziną. Chociaż chłopcy planowali zostać u rodziców Sangwy tylko kilka godzin, ich pobyt przedłuża się na kilka dni. Rodzice Sangwy nie są zadowoleni z wizyty Munyurangabo, ponieważ pochodzi on z innego plemienia, i ostrzegają syna, że Hutu i Tutsi wciąż są wrogami. Przyjaźń Munyurangabo i Sangwy zostaje wystawiona na próbę.

Jak powstał?

Choć tematem filmu jest zemsta, nie ma w nim przemocy. Natomiast dylematy dwóch nastolatków, poszukujących zemsty za śmierć rodziców jednego z nich, doskonale ilustrują podziały ruandyjskiego społeczeństwa.

Film został nakręcony w Ruandzie, a wszystkie role zagrali naturszczycy: ruandyjscy studenci, sieroty – ofiary ludobójstwa, uchodźcy – oni wszyscy stanowili zarówno obsadę, jak i ekipę filmową. Wiele scen w filmie zainspirowały historie z ich prawdziwego życia. Dzięki czemu film, choć zrealizowany przez twórcę z Zachodu, jest zaskakująco afrykański, zarówno w temacie, jak i wrażliwości.

“Munyurangabo” to pierwszy film fabularny zrobiony w języku kinyarwanda.

Aktorzy

RUTAGENGWA JEFF (Munyurangabo)

Jeff – osierocony po tym, jak jego ojciec zaginął podczas wojny, w wieku 11 lat przyjechał do Kigali, tam żył na ulicy, utrzymując się z małych kradzieży. Po kilku nieudanych próbach zdobycia edukacji (finansowo stało się to dla niego niemożliwe), Jeff zaczął pracować w Kimisagara, najstarszym publicznym targowisku Kigali. W rezultacie udało mu się zdobyć mieszkanie w jednej z ubogich, sąsiednich dzielnic. W 2006 roku dowiedział się, że jego ojciec nie zginął podczas ludobójstwa i żyje jako uchodźca w Ugandzie. Spotkali się w 2007 roku.

DORUNKUNDIYE ERIC (Sangwa)

Po tym jak jego ojciec został zabity podczas ludobójstwa, Eric opuścił rodzinną wioskę z powodu trudnych warunków domowych i przeniósł się do Kigali. Pracował na targowisku Kimisagara. Zamieszkał w biednej dzielnicy i pomagał matce i rodzeństwu, którzy zostali na wsi. Po pracy przy “Munyurangabo”, Eric ma nadzieję, że zagra jeszcze w innych ruandyjskich filmach.

UWAYO B. EDOUARD (poeta)

„Uwayo” to pseudonim, naprawdę nazywa się Edouard Bamporiki i pochodzi z zachodniej części Ruandy. Jako jedyny mężczyzna w rodzinie, który przeżył ludobójstwo, musiał zaopiekować się matką i siostrami, wspierając je finansowo. Znalazł pracę po przeniesieniu się do Kigali. Tam odkryto jego pisarski talent, zarówno dramacie jak i poezji. Uwayo jest powszechnie znany w swoim kraju, zwłaszcza ze swojej poezji. W lokalnym radiu pracuje jako dramaturg. W 2006 roku został odznaczony jako zasłużony poeta podczas oficjalnej ceremonii Ruandyjskiego Dnia Wolności. Brał udział w kolejnych warsztatach prowadzonych w Ruandzie przez Chunga i niedawno zrobił swój pierwszy film. W przyszłości chce zostać reżyserem.

manana

“MUNYURANGABO”
reżyseria: Lee Isaac Chung; scenariusz: Lee Isaac Chung, Samuel Gray Anderson; zdjęcia: Lee Isaac Chung; muzyka oryginalna: Wibabara Claire; obsada: Rutagengwa Jeff (Munyurangabo), Dorunkundiye Eric (Sangwa), Nikurikuyinka Jean Marie, Harerimana Jean Pierre Mulonda, Uwayo B. Edouard (poeta), Nyirabucyeye Narcicia, Rugazora Etienne; produkcja: Almond Tree Films; rok i kraj produkcji: 2007, Ruanda/USA; czas trwania: 97 minut

wersja językowa:
kinyarwanda

festiwale:
Grand Prix Jury AFI Los Angeles International Film Festival 2007
MFF Cannes 2007 oficjalna selekcja Un Certain Regard
MFF Toronto 2007
MFF Rotterdam 2007
MFF Berlinale 2007

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 Dokument bez tytułu