afryka.org Czytelnia Edukacja Mrówka

Pewnego razu do lwa, króla zwierząt, przyszły mniejsze zwierzęta i zaczęły skarżyć się na swoją sytuację oraz sposób, w jaki traktują je inne, większe zwierzęta. Poprosiły króla, aby zareagował na niesprawiedliwości, jakich doświadczają. Były bowiem deptane, kąsane, a nawet zjadane przez większych współmieszkańców zwierzęcego świata.

Król zwołał naradę, podczas której podjęto decyzję o udzieleniu pomocy mniejszym zwierzętom, aby odmienić ich los. Postanowiono wystawić wielki pojemnik napełniony trucizną. Małe, bezbronne zwierzęta miały spożyć tę truciznę, aby służyła im ona do wypuszczania jadu podczas obrony przed napastnikami.

Małe zwierzęta zrobiły, jak zalecał im król. Jednak mrówka spóźniła się i zastała pusty pojemnik, który mogła co najwyżej wylizać z resztek pozostałych po innych zwierzętach, takich jak węże i skorpiony. Od tamtego czasu zwierzęta, które zaczerpnęły trucizny z pojemnika mogą bronić się atakując trującym jadem, natomiast mrówki jedynie spowodować swędzenie.

przygotował Nagmeldin Karamalla, Sudan

Pobierz bajkę w wersji mp3.

Przeczytaj całą e-książkę w formatach pdf lub epub.

Nagrania bajek w wersji audio i video oraz e-książka, które powstały w ramach projektu “Afryka jak z bajki” są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Fundacji “Afryka Inaczej”. Utwory powstały w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej realizowanej za pośrednictwem MSZ RP w roku 2012. Zezwala się na dowolne wykorzystanie utworów, pod warunkiem zachowania ww. informacji o stosowanej licencji, o posiadaczach praw oraz o programie polskiej współpracy rozwojowej.

Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2012 r.

 Dokument bez tytułu