Mozambik (jeszcze nie) górą (ale już) do góry

afryka.org Wiadomości Sport Mozambik (jeszcze nie) górą (ale już) do góry

Reprezentacja piłkarska Mozambiku zanotowała najwyższy w tym roku na świecie awans w rankingu FIFA. Sukces to może nie do końca porównywalny ze zdobyciem Mistrzostwa Świata, ale każdy ma sukcesy na miarę swoich możliwości, a także na miarę piłkarskich tradycji.

Drużyna z Maputo na początku 2007 roku zajmowała 128. miejsce w rankingu. Dziś, po zanotowaniu 53-miejscowego awansu, mozambickie Mamby są już na 75 pozycji. Przez ten rok zgromadziły aż 245 punktów klasyfikacyjnych, czyli o 5 więcej niż druga w tej klasyfikacji Bułgaria. Drużynom z Czarnego Lądu wciąż przewodzi Nigeria, która zajmuje 20. miejsce. Mozambik jest 15. wśród afrykańskich zespołów.

Niestety, jak to w przypadku rankingów bywa, nijak ma się on do rzeczywistości. Mozambik, mimo niezłych występów w 2007 roku (5 zwycięstw – w tym 2 po rzutach karnych, 2 remisy, 1 porażka) nie zdołał awansować do Pucharu Narodów Afryki. Jedyne międzypaństwowe rozgrywki w jakich Mozambik brał udział to Puchar COSAFA, gdzie wyszedł co prawda z grupy, ale w półfinale gładko przegrał z drużyną Zambii 0:3 (skądinąd była to jedyna porażka Mamb w tym roku). Miejmy nadzieję, że ten rankingowy sukces Mozambiku przełoży się w przyszłym roku na piłkarskie wyniki, choć o to będzie trudno.

W eliminacjach do Pucharu Narodów Afryki 2010 w Angoli (które są zarazem eliminacjami do Mistrzostw Świata 2010) Mamby będą musiały stawić czoła Zebrom z Botswany, Bareom (Barea – gatunek bydła Zebu) z Madagaskaru oraz jednej z najlepszych aktualnie drużyn Afrykańskich – Słoniom z Wybrzeża Kości Słoniowej. Kto wie, może Mozambik utrzyma tendencję wzrostową i awansując o kolejne 53 miejsca znajdzie się na 22., czyli tym samym, które zajmuje aktualnie reprezentacja… Polski.

Łukasz Kalisz

 Dokument bez tytułu