Mówią więcej o seksie

afryka.org Wiadomości Plotki Mówią więcej o seksie

W krajach Maghrebu – kraje Afryki Północnej – przeprowadzono badania, na podstawie których stwierdzono, że młodzi ludzie nie krępują się już wyrażać swoich poglądów dotyczących tematów od lat uznawanych za tabu, szczególnie seksu i relacji damsko-męskich.

Jedna z ankietowanych, 26-letnia Samira tak wypowiada się na ten temat:

W Tunezji doszło już do dużych zmian. Dziś dziewczyny spokojnie umawiają się ze swoimi szkolnymi kolegami. Flirtują i niejednokrotnie nie obawiają się posunąć dalej. Sama mam koleżanki, które spotykają się z więcej niż jednym partnerem. Ale ja żyję w czystości ponieważ każą nam wierzyć, że mężczyźni również tak postępują. Z drugiej strony wiem, że nie można uniknąć tu hipokryzji. Mężczyznom podobają się wyzwolone kobiety, ale jeżeli chodzi o małżeństwo, zdecydowanie preferują dziewice. Bo inaczej skąd by się wziął ten wielki boom na operacyjne rekonstrukcje błon dziewiczych w naszym kraju?”

Drugi z badanych, Ahmed, tak opowiada o swoich doświadczeniach:

Mój pierwszy raz przeżyłem w wieku 18 lat z mężczyzną. Ale nie dlatego, żebym wolał mężczyzn. Trudno było po prostu znaleźć kobietę, która byłaby gotowa pójść z tobą do łóżka wiedząc, że nie zamierzasz jej potem poślubić. Jedyną dopuszczalną forma relacji damsko- męskich był flirt. Ale na szczęście mentalność się zmienia i jest o wiele więcej okazji do spotkań między kobietami i mężczyznami. Młodzi ludzie widzą się o wiele częściej i łatwiej i swobodniej dyskutują między sobą na takie tematy jak miłość i seksualność. Ale i tak pozostaje bardzo wiele zakazów i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić w najbliższej przyszłości.”

Miałem 19 lat podczas swojego pierwszego razu” – opowiada 38-letni Algierczyk Othmane. – To było w czasie mojego pierwszego badania medycznego do wojska. Wtedy tradycja nakazywała, aby mężczyzna przeżył swój pierwszy raz w domu publicznym. <<Domy tolerancji>> jak je nazywano, obecnie wszystkie zamknięte pod presją islamistów, pozwalały mężczyznom w legalny sposób zaspokoić swoje pierwsze potrzeby seksualne i odkrywać emocje z tym związane. Oczywiście miałem w szkole średniej przyjaciółki, ale relacje te rzadko prowadziły do łóżka. Zdarzało się, że trzeba było czekać na kobietę wiele lat. W konserwatywnym kraju trudno jest mieć romanse. Kobiety skrzętnie bronią swojej cnoty w obawie o wywołanie skandalu w rodzinie i odsunięcie na margines społeczny.”

Ale od kilku lat sytuacja powoli ulega zmianie. Internet i zachodni model życia pokazywany w telewizji skutecznie robią swoje. Dziś o wiele więcej młodych mieszkańców Maghrebu sypia ze sobą przed zawarciem małżeństwa, wbrew temu, co nakazuje Islam.

Catherine

 Dokument bez tytułu