Motlanthe, polityk drugiego planu

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej Motlanthe, polityk drugiego planu

Kgalema Petrus Motlanthe był już prezydentem RPA, potem został drugim po prezydencie, politykiem w tym kraju. Jednak przede wszystkim należy do pokolenia aktywistów Afrykańskiego Kongresu Narodowego (ANC), który po władzę sięgnął wraz z upadkiem apartheidu. Wczoraj zakończył swoją oficjalną wizytę w Polsce.

Urodził się 19 lipca 1949 roku w szpitalu Boksburg-Benoni. Dorastał w Alexandrze, Johannesburgu i Gautengu. Był dzieckiem pomocy domowej i sprzątacza. Był najstarszym ztrzech synów Louisa Mathakoe Motlanthe i Masefako Sophii Madingoane. Wychowywał się w kręgu Kościoła anglikańskiego. Jego rodzice marzyli o karierze duchownego dla syna. Chrześcijaństwo miało silnie oddziaływać na uformowanie się jego postawy. To anglikański ksiądz, Trevor Huddleston i jego książka, „Naught for Your Comfort” sprawiła, że zaczął interesować się również polityką.

W czasie nauki w Johannesburgu wstąpił do bojówki ANC, Umkontho we Sizwe. W czasie siedmiu lat od wstąpienia do tej organizacji działał w charakterze kuriera między ANC a rekrutami, przechodzącymi szkolenie wojskowe w ramach bojówki. W 1976 roku trafił do aresztu, aby wyjść z więzienia na Robben Island dopiero w 1987 roku. Karę odsiadywał za swoją działalność w ANC.

Po wyjściu z więzienia, Motlanthe został sekretarzem generalnym Krajowego Związku Zawodowego Górników. W 1997 roku otrzymał nominację na stanowisko sekretarza generalnego ANC, wybrany wraz z Thabo Mbekim – który został przewodniczącym ANC. Motlanthe był tym politykiem, który wskazywał na potrzebę ścisłej współpracy rządu z partią. Krytykował działania władz, podejmowane bez konsultacji z siłą polityczną, której zawdzięczały rządzenie w RPA.

W 2007 roku Motlanthe został wybrany na wiceprzewodniczącego ANC, wygrywając z kandydatem ówczesnego prezydenta RPA, Mbekiego. Pod presją ze strony ANC, Mbeki musiał zgodzić się na rosnące znaczenie swojego partyjnego kolegi. Rok po wyborze na wiceprzewodniczącego Motlanthe został członkiem parlamentu.

W 2008 roku po rezygnacji z funkcji prezydenta, złożonej przez Mbekiego, parlament wybrał Motlanthe na fotel prezydencki. W czasie krótkiej prezydentury nie wyróżnił się odważnymi działaniami. Nie podjął się zdecydowanej krytyki prezydenta Zimbabwe, Roberta Mugabe. Otwarcie jednak mówił o potrzebie ograniczenia kapitalistycznych tendencji, na rzecz zmniejszania nierówności społecznych.

Motlanthe nie miał nigdy większych ambicji politycznych. Wraz z nadejściem nowego prezydenta, Jacoba Zumy, pozostał jednak w kręgu władzy, na stanowisku wiceprezydenta. Nie został już wybrany do wierchuszki ANC. Pełni nadal swoją funkcję, do czasu kolejnych wyborów prezydenckich.

fai

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 Dokument bez tytułu