Moja i wasza nowa Fundacja

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej Moja i wasza nowa Fundacja

„Na początku było Słowo”. Tak słynny Jan rozpoczyna swoją Ewangelię. Schodząc grubo niżej, powiem że na początku była Afryka.org, która mnie inspirowała. Układ myśl – słowo – działanie namawiał do dalszych kroków. Mówisz i piszesz o Afryce! Tej skonfliktowanej i biednej. Czy tam nie ma żadnych wartości? Nie ma piękna poza przyrodą? Rób coś więcej! Pokaż, że to nie żaden „Czarny Ląd” – bo nie ma białego ani żóltego – Zrób coś kolego! Tak narodził się pomysł na Fundację.

„O to mi chodziło!” – mówił dalej wewnętrzny głos. Tańczył i cieszył się jak dziecko na głównym placu mojej wioski Mbam. „Pokaż światu, że czas patrzeć na ten kontynent inaczej.” Bingo! Poczułem bluesa. Założę fundację. Inaczej Afryka? No nie! To nie po polsku. Czyli jak? Afryka inaczej.

Tak było kilka miesięcy temu. Zanim dotarło nad Wisłę słynne „WE CAN” Obamy. Był lipiec 2008. Pomyślałem, że faktycznie można mówić o Afryce sercem do ludzi. Tak jak robił to nasz wielki rodak JP II, jedyny Papież, który kochał Afrykę.

Zadzwoniłem do moich przyjaciół. Paweł i Mateusz odpowiedzieli od razu: Działamy bracie! I tak nastąpiło rozwiązanie tej „umysłowej” ciąży. Narodziła sie Fundacja “Afryka Inaczej”.

Chcemy promować Afrykę nad Wisłą i Polskę w Afryce. Będzie też pomoc i edukacja rozwojowa. Na początku powalczymy o lepsze kontakty kulturalne i naukowe.

Będziemy monitorować polskie media. Więcej szacunku w słownictwie opisującym Afrykę. Sztuka, film, literatura to kolejne rozdziały naszej działalności.

Nie zabraknie rozrywki. Czyżby Afroentuzjaści bez tańca i uśmiechu? Będziemy oczywiście imprezować, ale i pracować. Mamy mnóstwo pomysłów i czekamy na wasze.

Afryka.org rozwinęła się dzięki społeczności powstałej wokół Przystanku Afryka. Liczę, że kolejka po wolontariat na rzecz Fundacji „Afryka Inaczej” będzie ciągnęła się od Świnoujścia, koniecznie przez mój ulubiony Kluczbork, Rzeszów aż do Białegostoku!

Jest już strona Fundacji. Trzymajcie kciuki!

Mamadou

 Dokument bez tytułu