Mohamed Gaspard Conde

afryka.org Kultura Muzyka Mohamed Gaspard Conde

Mohamed Gaspard Conde, będzie kolejnym afrykańskim artystą, który wystąpi w ramach naszej akcji “Afrykańskie lato w mieście”.

Mohamed “Gaspard” Conde urodził się w stolicy Gwinei, Conakry, choć jego rodzina pochodzi z wioski Kouroussa w północnej części kraju. Piękno muzyki odkrył u boku swej babci, Cisse Diabate, która śpiewała w ludowym zespole Kourroussa. Zachęcany przez babcię do muzykowania, pokochał grę na djembę, a zwłaszcza muzykę tradycyjną.

Grać na bębnach zaczął w wieku 11 lat, w zespole baletu Saamata de Guinee. Następnie wstąpił do baletu Sourakhata, aby uczyć się gry od gwinejskich mistrzów. Razem z jednym z nich, Mouctarem Toure stworzył niezależny zespół, Tourekounda. Współpracował także z licznymi baletami w stolicy (Le Ballet AJK Danse de Guinée, Le Ballet Soleil d’Afrique, la Percussion Wassa de Morcire Camara, et la groupe Kouroukanfouwa), z którymi podróżował także po kraju. W trakcie swojego rozwoju artystycznego z ucznia zmienił się w nauczyciela i kierownika muzycznego baletu Sourakhata.

Przed przyjazdem do Polski wychowywał już kolejne pokolenie młodych gwinejskich perkusistów. Gaspard gra na wielu tradycyjnych instrumentach Afryki Zachodniej: djembe, dundun, sangban, krin i wasakounba, a także tańczy i śpiewa.

Kuba Pogorzelski

 Dokument bez tytułu