Mistrzostwa w Sudanie. Faworyci w odwrocie

afryka.org Wiadomości Sport Mistrzostwa w Sudanie. Faworyci w odwrocie

No i mamy za sobą pierwszą rundę meczów w Mistrzostwach Narodów Afryki. Jest bardzo ciekawie, bo z ośmiu pierwszych spotkań ledwie jeden zakończył się remisem, a w czwartek z turniejem może się pożegnać mistrz sprzed dwóch lat czyli reprezentacja Demokratycznej Republiki Konga. Ale po kolei.

W grupie A od wygranej rozpoczęli gospodarze. Zespół prowadzony przez trenera Mohameda Abdallaha Mazdę uporał się z Gabonem 1:0. To ważne zwycięstwo, które otwiera miejscowym drogę do awansu. Nie mogą jednak przegrać dwóch kolejnych meczów z Ugandą i Algierią. Tu kilka zdań o szkoleniowcu Sudańczyków. Z sukcesami prowadził już kadrę swojego kraju, z którą awansował m.in. do finałów Pucharu Narodów Afryki trzy lata temu. Dobre mecze kadra pod jego okiem przeplata jednak z gorszymi. Tak było choćby kilka lat temu, kiedy to w starciu w eliminacjach do mistrzostw świata przegrał jeden z meczów z Czadem. Prezydent kraju Omar al-Baszir zapowiedział wtedy trenerowi Maździe, że jeszcze jedna porażka więcej i będzie persona non-grata w Sudanie. Na szczęście do tego nie doszło.

W grupie B trzy punkty na swoim koncie mają reprezentacje RPA i Nigru. Ci drudzy sprawiają ostatnio sporo niespodzianek. W kwalifikacjach Mistrzostw Narodów Afryki ekipa Nigru wyeliminowała wielką Nigerię, a przecież ta prawdziwa jedenastka “Mena” w eliminacjach do PNA 2012 pokonała w październiku u siebie sam Egipt.

Na razie bez punktu są Ghana i DR Konga, czyli obrońcy i finaliści mistrzostw sprzed dwóch lat. Tych drugich czeka w czwartek mecz o wszystko z Wybrzeżem Kości Słoniowej w grupie C. Porażka będzie oznaczała pakowanie walizek i powrót do domu. Byłaby to na pewno spora niespodzianka. Przypomnijmy, że w kadrze jest aż jedenastu zawodników najlepszego obecnie klubowego zespołu Afryki – TP Mazembe.

KOMPLET WYNIKÓW II MISTRZOSTW NARODÓW AFRYKI

GRUPA A

Sudan – Gabon 1:0

Uganda – Algieria 0:2

8 luty: Gabon – Algieria 2:2, Sudan – Uganda

12 luty: Sudan – Algieria, Gabon – Uganda

GRUPA B

RPA – Ghana 2:1

Niger – Zimbabwe 1:0

9 luty: RPA – Niger, Ghana – Zimbabwe

13 luty: Ghana – Niger, RPA – Zimbabwe

GRUPA C

Kamerun – DR Konga 2:0

Wybrzeże Kości Słoniowej – Mali 1:0

10 luty: Kamerun – Mali, WKS – DR Konga

14 luty: Kamerun – WKS, DR Konga – Mali

GRUPA D

Senegal – Rwanda 2:0

Angola – Tunezja 1:1

11 luty: Rwanda – Tunezja, Senegal – Angola

15 luty: Senegal – Tunezja, Rwanda – Angola

Ćwierćfinały przewidziano na 18,19 lutego, półfinały 22, a finał 25 lutego w Chartumie.

Michał Zichlarz,
Afrykagola.pl

Z ostatniej chwili: Dwa mecze, dwa zwycięstwa. Taki jest bilans reprezentacji gospodarzy Mistrzostw Narodów Afryki. Dziś zespół trenera Mohameda Abdallaha Mazdy wygrał 1:0 z Ugandą i zapewnił sobie awans do ćwierćfinałów. W drugim meczu grający w dziesiątkę Gabon zremisował z Algierią 2:2.

Gabon – Algieria 2:2, Sudan – Uganda 1:0

Tabela

1. Sudan 2 6 2-0

2. Algieria 2 4 4-2

3. Gabon 2 1 2-3

4. Uganda 2 0 0-3

W sobotę grają:

Sudan – Algieria, Gabon – Uganda

 Dokument bez tytułu