Mistrzostwa w cieniu zawieruchy

afryka.org Wiadomości Sport Mistrzostwa w cieniu zawieruchy

Już w piątek na stadionach Sudanu rozpoczęły się II Mistrzostwa Narodów Afryki. Przypomnijmy, impreza przeznaczona dla tych piłkarzy, którzy na co dzień występują w swoich lokalnych ligach i nie mają żadnych szans pokazania się podczas prestiżowego Pucharu Narodów Afryki.

Pierwszą imprezę rozegrano dwa lata temu. W finale w Abidżanie jedenastka DR Konga pokonała Ghanę 2:0. Teraz obrońcy tytułu znowu są głównym faworytem imprezy. Nie może być inaczej, bo ich zespół oparty jest na piłkarzach TP Mazembe, zdecydowanie najlepszym w tej chwili zespole z Afryki. W kadrze jest aż jedenastu zawodników z klubu z Lubumbashi ze świetnym bramkarzem Mutebą Kidiabą czy pomocnikiem Alainem Dioko Kaluyituką na czele.

W swoim pierwszym meczu “Lamparty” zmierzą się w niedzielę w grupie C z Kamerunem i na pewno będzie to ciekawa rywalizacja. Ekipie DR Konga może mocno dać się we znaki Mouangue Otel z Canonu Yaounde. Najlepszy obecnie strzelec ligi kameruńskiej.

W finałach zabrakło takich reprezentacji, jak Egipt czy Nigeria. Ci pierwsi po raz drugi z rzędu zlekceważyli rozgrywki i w ogóle nie przystąpili do rywalizacji. Z kolei Nigeria została upokorzona i wyeliminowana przez Niger.

Turniej w Sudanie rozegrany zostanie w cieniu tego co się w tej chwili dzieje w sąsiednim Egipcie. Zresztą nie wiadomo, jak się wszystko potoczy, bo sytuacja polityczna w samym Sudanie też jest bardzo napięta. Południe kraju ogłosiło secesję, a w stolicy Chartumie rozpoczynają się wystąpienia przeciwko prezydentowi Omarowi al-Bashirowi, który rządzi ledwie o osiem lat krócej niż Hosni Mubarak.

Turniej potrwa do 25 lutego.

II MISTRZOSTWA NARODÓW AFRYKI

GRUPA A

4 luty: Sudan – Gabon

5 luty: Uganda – Algieria

8 luty: Gabon – Algieria, Sudan – Uganda

12 luty: Sudan – Algieria, Gabon – Uganda

Moje typy na awans z grupy: Uganda i Sudan

GRUPA B

5 luty: Ghana – RPA, Zimbabwe – Niger

9 luty: RPA – Niger, Ghana – Zimbabwe

13 luty: Ghana – Niger, RPA – Zimbabwe

Moje typy: RPA i Ghana

GRUPA C

6 luty: DR Konga – Kamerun, Wybrzeże Kości Słoniowej – Mali

10 luty: Kamerun – Mali, WKS – DR Konga

14 luty: Kamerun – WKS, DR Konga – Mali

Moje typy: DR Konga i Wybrzeże Kości Słoniowej

GRUPA D

7 luty: Senegal – Rwanda, Angola – Tunezja

11 luty: Rwanda – Tunezja, Senegal – Angola

15 luty: Senegal – Tunezja, Rwanda – Angola

Moje typy: Angola i Senegal

Ćwierćfinały przewidziano na 18,19 lutego, półfinały 22, a finał 25 lutego w Chartumie.

Michał Zichlarz,
Afrykagola.pl

 Dokument bez tytułu