Mistrzostwa Narodów Afryki. Kto faworytem?

afryka.org Wiadomości Afryka Mistrzostwa Narodów Afryki. Kto faworytem?

W sobotę w Kigali pierwsze mecze African Nations Championship (CHAN) czyli IV Mistrzostw Narodów Afryki. Przypomnę, to turniej organizowany od 2009 roku, w którym mogą grać wyłącznie ci piłkarze, którzy na co dzień występują w afrykańskich klubach. Nie zobaczymy więc tych największych gwiazd z europejskich klubów. Oni wystąpią za rok w Pucharze Narodów.

Tegoroczny turniej jest czwartą edycją imprezy. W poprzednich latach triumfowały reprezentacje DR Konga, Tunezji i Libii. Mistrza sprzed dwóch lat nie ma, bo przegrał w eliminacjach z krajowymi „Orłami Kartaginy” i Marokiem. W Rwandzie nie będzie też niestety trenera Henryka Kasperczaka, który z powodu przebytej operacji nie jest w tej chwili w stanie prowadzić Tunezyjczyków.

Jeśli chodzi o ewentualnych kandydatów do pierwszego miejsca, to warto zerknąć na ranking afrykańskich lig prowadzony przez Afrykańską Konfederację Piłkarską (CAF).

Na jego czele, ze 105 punktami, Tunezja. Tak zresztą jest od 5 lat. Na kolejnych pozycjach Egipt, DR Konga, Algieria i Sudan. Z tej piątki Egipt jednak w ogóle nie przystąpił do eliminacji, Algieria wcześniej została zawieszona, a Sudan przepadł w eliminacjach. Na stadionach Rwandy wszystko się może więc zdarzyć. Pokazał to już turniej sprzed dwóch lat. Wtedy prowadzonej przez hiszpańskiego szkoleniowca Javiera Clemente Libii, do wygrania całego turnieju w RPA, wystarczyło… ledwie jedno grupowe zwycięstwo! W pozostałych spotkaniach „Zieloni” albo remisowali, albo wygrywali po serii jedenastek.

W gronie tegorocznych kandydatów do wygranej, oprócz Tunezji i DR Konga, widziałbym też Kamerun, Nigerię czy Wybrzeże Kości Słoniowej. Czarnym koniem mogą się okazać gospodarze.

To też warte podkreślenia, że turniej odbywa się w Rwandzie, w której w 1994 roku doszło do ludobójstwa na niewyobrażalną skalę. Bojówki Hutu wymordowały wtedy ok. 1 mln Tutsi. Teraz da się zorganizować wielki międzynarodowy turniej. Nie pierwszy. Kilka lat temu rozegrano tam młodzieżowe mistrzostwa kontynentu.

Mecze będą rozgrywane na czterech stadionach, w Kigali (dwa obiekty), Butare i Gisenyi. Ta ostatnia miejscowość położona jest nad malowniczym jeziorem Kivu, a tamtejszy stadion Umuganda ma pojemność 5 tys. Coś podobnego, jak przed rokiem podczas Pucharu Narodów w Gwinei Równikowej, gdzie część spotkań rozgrywano na kameralnym stadioniku w Ebebiyin.

Pierwsze mecze w sobotę. O godzinie 15 Rwanda gra z Wybrzeżem Kości Słoniowej, a o godzi. 18 Gabon z Marokiem. W takich porach zostaną zresztą rozegrane pierwsze dwie serie gier. Ostatnie eliminacyjne spotkania wyznaczono na g. 16.

IV MISTRZOSTWA NARODÓW AFRYKI, RWANDA, 16 STYCZNIA – 7 LUTY 2016

GRUPA A

16 stycznia, Kigali, Rwanda – Wybrzeże Kości Słoniowej

Kigali, Gabon – Maroko

20 stycznia, Kigali, Rwanda – Gabon

Kigali, Maroko – WKS

24 stycznia, Kigali, Maroko – Rwanda

Butare, WKS – Gabon

GRUPA B

17 stycznia, Butare, DR Konga – Etiopia

Butare, Angola – Kamerun

21 stycznia, Butare, DR Konga – Angola

Butare, Kamerun – Etiopia

25 stycznia, Butare, Kamerun – DR Konga

Kigali, Etiopia – Angola

GRUPA C

18 stycznia, Kigali, Tunezja – Gwinea

Kigali, Nigeria – Niger

22 stycznia, Kigali, Tunezja – Nigeria

Kigali, Niger – Gwinea

26 stycznia, Kigali, Niger – Tunezja

Gisenyi, Gwinea – Nigeria

GRUPA D

19 stycznia, Gisenyi, Zimbabwe – Zambia

Gisenyi, Mali – Uganda

23 stycznia, Gisenyi, Zimbabwe – Mali

Gisenyi, Uganda – Zambia

27 stycznia, Gisenyi, Uganda – Zimbabwe

Kigali, Zambia – Mali

ĆWIERĆFINAŁY

30 stycznia, Kigali, 1 zespół gr. A – 2 zespół gr. B (mecz nr 25)

Butare, 1 zespół gr. B – 2 zespół gr. A (mecz nr 26)

31 stycznia, Kigali, 1 zespół gr. C – 2 zespół gr. d (mecz nr 27)

Gisenyi, 1 zespół gr. D – 2 zespół gr. C (mecz nr 28)

PÓŁFINAŁY

3 luty, Kigali, zwycięzca meczu nr 25 – zwycięzca meczu nr 28

4 luty, Kigali, zwycięzca meczu nr 27 – zwycięzca meczu nr 26

MECZ O III MIEJSCE

7 luty, Kigali, godz. 15

FINAŁ

7 luty, Kigali, godz. 18.30

POPRZEDNIE TURNIEJE

2009 – zwycięstwo DR Konga

2011 – wygrana Tunezji

2014 – triumf Libii

Michał Zichlarz, Afrykagola.pl

 Dokument bez tytułu