#miesiącafryki | Oscar Micheaux – pionier afroamerykańskiego kina

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej #miesiącafryki | Oscar Micheaux – pionier afroamerykańskiego kina

Wspólnie z Domem Spotkań z Historią zapraszamy na spotkanie online otwierające cykl spotkań z tematyką afrykańską w ramach projektu „Miesiąc Afryki” poświęcone pionierowi afroamerykańskiego kina, Oscarowi Micheaux i jego twórczości.

Życiorys Michaeux może służyć za scenariusz niejednego filmu o karierze od pucybuta do milionera. Zaczynał od pracy na ulicy, aby przez pracownika obsługującego wagony na międzystanowych trasach, zostać farmerem, następnie pisarzem, a w końcu filmowcem.

Zawsze towarzyszył mu nieodłączny upór. Jest twórcą pierwszego zachowanego afroamerykańskiego filmu „Within Our Gates”, który stanowił odpowiedź na rasistowski film „Narodziny narodu” Davida Warka Griffitha z 1915 roku.

Projekcję filmu „Within Our Gates” poprzedzi dyskusja z udziałem dra Pawła Średzińskiego, inicjatora i redaktora pierwszego polskiego tłumaczenia powieści Michaeux „Podbój” i Mamadou Dioufa z Fundacji „Afryka Inaczej”. Oprócz przedstawienia postaci i twórczości Micheaux nie zabraknie odwołań do senegalskiej kinematografii i jej niekwestionowanego nestora, którym został Ousmane Sembène.

Obejrzyj debatę i film z polskimi napisami. W piątek, 4 września, o g. 18, na naszym fanpejdżu.

Wydarzenie współfinansowane przez m. st. Warszawa.

 Dokument bez tytułu